Poprzez zajęcia w ramach projektu realizowano następujące cele:
- rozbudzanie u uczniów ciekawości literackiej;
- rozwijanie aktywności czytelniczej;
- doskonalenie czytania ze zrozumieniem oraz aktywnego słuchania;
- integracja zespołu klasowego;
- współpraca nauczyciela i uczniów z placówkami oświatowymi z terenu całego kraju i zagranicznymi szkołami polonijnymi poprzez wspólną wymianę doświadczeń na stronie projektu.
Tematyka zajęć realizowana była zgodnie z harmonogramem. Zrealizowano zajęcia z trzech modułów:
I moduł - od 01.10.2019r. do 31.12.2019r. - Fikuśne lekturki spod chmurki.
Pierwsza przeczytana lektura to: ,,Niesamowite przygody 10 skarpetek - czterech prawych i 4 lewych” autorstwa Justyny Bednarek. W wydrukowanym Lekturniku, uczniowie wykonali wszystkie zadania. Zaprojektowali i wykonali zakładki do książek dotyczące omawianej lektury. W klasie został zorganizowany kącik czytelniczy i umieszczony w nim plakat projektu. Dodatkowo, uczniowie wykonali plastelinowe Czytusie oraz papierowe, kolorowe skarpetki, które zostały zawieszone nad kącikiem czytelniczym.
II moduł - od 01.01.2020r. do 29.02.2020r. - Zwierzęce lekturki spod chmurki.
Drugą wybraną lekturą, była książka Waldemara Cichonia ,,Cukierku, ty łobuzie”, gdzie wspólnie poznawaliśmy przygody wesołego kotka – Cukierka. Przygotowaliśmy plakaty zachęcające do przeczytania lektury, które zawisły na korytarzu szkolnym, aby inni uczniowie mogli się z nimi zapoznać. Wypełniliśmy również Lekturniki. Dzieci opisywały i rysowały ulubioną przygodę głównego bohatera. Uczniowie zorganizowali w klasie wystawkę, na temat przeczytanej lektury. Trzecioklasiści, uczestniczyli także w warsztatach edukacyjno – terapeutycznym z udziałem alpak - ,,Na tropie leśnych zwierząt”. Spotkanie to wzbudziło wiele pozytywnych emocji.
III moduł - 01.03.2020r. do 30.05.2020r. - Polskie lekturki spod chmurki
Moduł ten był realizowany zdalnie, uczniowie bardzo odpowiedzialnie podeszli do realizacji zadań. W ostatnim module, poznaliśmy twórczość oraz życiorysy: Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. Dzieci czytały i recytowały wiersze. Uczniowie wykonali także wiele ciekawych i autorskich zadań: portret autora, sylwetę głównego bohatera, plakaty, ilustracje do wierszy, a także prezentację multimedialną.
Projekt zakończył się dużym powodzeniem, cieszył się uznaniem wśród uczniów, jak i rodziców. Zachęcił dzieci do aktywniejszego wypożyczania i czytania książek. Trzecioklasiści z ogromną chęcią, wykonywali wiele kreatywnych zadań związanych z treścią przeczytanych lektur. Klasa III B uzyskała certyfikat potwierdzający zakończenie udziału w projekcie.