• EKO Z TWOJĄ WOLĄ

      • Nasza szkoła bierze udział w Dzielnicowym Programie Edukacji Ekologicznej

      • DZIAŁANIA W RAMACH PROJEKTU W ROKU SZKOLNYM OD 2023/2024 ZNAJDUJĄ SIĘ W NOWEJ ZAKŁADCE: INNOWACJE I PROJEKTY. ZAPRASZAMY:

        EKO Z TWOJĄ WOLĄ 2023/2024

         

        EKO Z TWOJĄ WOLĄ,

        czyli dzieci i młodzież troszczą się o środowisko.

         

                    Przystępując do tego projektu, chcieliśmy zmotywować młodzież naszej szkoły do poznawania wartości i piękna lokalnej przyrody.

         

                 Działania w ramach projektu w roku szkolnym 2022/2023:

                                              

         

        Działania w ramach projektu w roku szkolnym 2021/2022:

         

        Kolejny raz  wzięliśmy udział w programie „Eko z Twoją Wolą”.  

        W tym roku  uczniowie siali i sadzili nowalijki w skrzynkach. Następnie układali zdrowe przepisy z wykorzystaniem tych nowalijek. I tak powstała Zawiszakowa Książka Kucharka. Kolejnym etapem było przygotowywanie plakatów na temat zdrowych roślin, które zostały wysiane na trawnikach wokół szkoły. Te prace wyeksponowaliśmy na tablicach dekoracyjny na parterze.

         

        Uczniowie klas 1-3 wiedzą jak ważne jest zdrowe odżywianie, dlatego chętnie założyli hodowle nowalijek wiosennych. Przez kilka tygodni pielęgnowali je, obserwowali jak się zmieniają, by wreszcie zdrowe roślinki wykorzystać do przyrządzenia potraw podczas zajęć kulinarnych.

        Do tej lekcji uczniowie specjalnie się przygotowali. Już wcześniej niektórzy wykonali prawdziwe czapki kucharskie, by w trakcie przyrządzania potraw zachować zasady higieny. Konieczne były również akcesoria kucharskie, które uczniowie przynieśli na zajęcia.

        Zadanie, jakie otrzymali było niełatwe i być może sprawiłoby niemało wysiłku niejednej pani czy niejednemu panu domu. Nasi uczniowie mieli przygotować zdrowe śniadanko dla społeczności szkolnej. Wykonali m.in. pastę jajeczną z nowalijkami, pastę twarożkową z nowalijkami oraz sałatkę z kuskus z nowalijkami. Zadania wymagające skupienia i precyzji, zatem podczas zajęć nie było żadnych hałasów, słychać było tylko stuk naczyń kuchennych.

        Efekt pracy przerósł chyba nawet najśmielsze oczekiwania młodych adeptów kucharstwa. – To jest naprawdę smaczne! – słychać było radosne głosy podczas degustacji przyrządzonych potraw. Były one nie tylko smaczne, ale i zdrowe – niektórzy z uczniów po raz pierwszy próbowali przygotowanych potraw. - Rodzice będą bardzo zdziwieni, kiedy dowiedzą się że ich dzieci jadły to, czego nigdy do tej pory nawet nie próbowały – mówili z uśmiechem młodzi kuchmistrzowie i kuchmistrzynie.

        To z pewnością nie ostatni raz, kiedy nasi młodzi uczniowie przygotowali te rzadkie dania. Po zajęciach pełnych wrażeń smakowych pojawiła się potrzeba zapisania przepisów. W ten sposób powstała Zawiszakowa Księga Kucharska. Każdego roku będzie ona wzbogacana o nowe przepisy na smaczne i zdrowe potrawy.

         

         

         

         

         

         

            W roku szkolnym 2021/2022 w ramach edukacji ekologicznej  braliśmy udział w Projekcie „Eko z Twoją Wolą”. Tegoroczne zadania dla klas młodszych dotyczyły ziół i ich zdrowotnego znaczenia. Klasa II a przygotowywała dwa zadania. 16 maja dzieci tworzyły rymowanki lub hasła reklamujące wybrany gatunek ziół. Wszyscy musieli trochę o tych ziołach poczytać, poszukać informacji, jakie mają właściwości, a potem na lekcji stworzyć rymowankę, wierszyk, hasło reklamowe o wybranej roślinie ziołowej. Staraliśmy się bardzo, choć niektórym wkradły się błędy ortograficzne. Niełatwo było ułożyć taki wierszyk!

        23 maja wykonywaliśmy laurki lub bukiety z wyhodowanych ziół, roślin łąkowych na Dzień Matki. Ależ tego dnia pachniało w klasie! Bukiety z ziół wyszły bardzo pięknie, a nasze Mamy były bardzo zadowolone.

         

        Po raz kolejny dołączamy do projektu „Eko z Twoją Wolą”. Będziemy rozwijać zainteresowania przyrodnicze i zdobywać wiedzę     o przyrodzie oraz uczyć się racjonalnego gospodarowania jej zasobami, aby dbać o zdrowie i środowisko.

        Wśród wielu działań ekologicznych, które podejmujemy w tym roku szkolnym, głównym będzie założenie ekologicznego ogródka przy szkole i prowadzenie w nim hodowli nowalijek wiosennych, które wykorzystamy do przygotowania smakowitych śniadanek dla uczniów naszej szkoły.

        Postaramy się też przygotować wyrafinowane przepisy na twarożki ze szczypiorkiem i rzodkiewką,        a także smaczne pasty   z dodatkiem bogatej w witaminę C zielonej pietruszki. Nasze przepisy znajdą się wkrótce w „Zawiszakowej Księdze Kucharskiej”.

         

         

         

         

        „Magia ziół” - kwietne łąki wokół naszej szkoły

        Ważnym zadaniem dla uczniów z klas 0-3 jest hodowla ziół i kwiatów wokół szkoły. Dzieci z wielkim entuzjazmem przygotowały grządki i wysiały na nich nagietki lekarskie, malwy, aksamitki wyniosłe, firletki, lawendę, dynie i cukinie.

        Są to rośliny, które posiadają właściwości lecznicze i dlatego wykorzystuje się je w medycynie oraz w przemyśle kosmetycznym.

        Zioła i kwiaty, które z troską będziemy pielęgnować są roślinami miododajnymi, mamy wielką nadzieję, że warszawskie pszczoły i trzmiele zawitają na naszych klombach. Z niecierpliwością będziemy oczekiwać zakwitających ziół i kwiatów. Chcemy pielęgnować je z pożytkiem dla ludzi i owadów.

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

        Wiosenne eksperymenty przyrodnicze+

        Uczniowie klasy 3a wnikliwie jak detektywi prowadzą obserwacje przyrodnicze. Tym razem szukali różnic w budowie cebulki żonkila i bulwy mieczyka. Przyglądali się kolejnym etapom rozwoju roślin. Postanowili także sprawdzić czy uszkodzone bulwy i cebulki mogą zakwitnąć. Czy natura jest w stanie obronić się przed zniszczeniami, jakie może spowodować swoimi działaniami człowiek? Czy rośliny w miastach mają zapewnione warunki do wzrostu? Z wielkim zaangażowaniem dzieci założyły eksperymentalną hodowlę mieczyków. Teraz będą dbać o zapewnienie jak najdogodniejszych warunków bulwom, aby mogły się rozwinąć w piękne kwiaty. Wkrótce też znajdą odpowiedzi na postawione pytania i będą mogły wyciągnąć wnioski z eksperymentu, aby wspierać naturalne środowisko.

         

         

         

         

         

        "Eko z Twoją Wolą 2020/2021"

         

         

         

         

        Nasi uczniowie klas starszych w ramach lekcji biologii i informatyki realizowali założenia tego projektu, którego celem było poznanie zielonych miejsc na Woli. W związku z tym odwiedzali tereny przyrodnicze, jak również szukali informacji w Internecie. Efektem tych działań są te oto piękne plakaty i prezentacje. Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w realizację tych działań.

         

         

         

        Dzień Ziemi!!

                    Jak co roku temu dniu towarzyszy hasło przewodnie. W tym roku jest to „Przywróć naszą Ziemię”.  Na lekcjach w klasach starszych wspominaliśmy uroczystości z poprzednich lat, które były przygotowywane w naszej szkole z dużym rozmachem . Niestety, kolejny raz święto ogranicza się do świata wirtualnego. Smutne to.

                    Ostatnio  bardzo popularną staje się idea  „zero odpadów” czy  „zero marnowania”.   

        W związku z tym na zajęciach zachęcaliśmy się wzajemnie do życia według określonych zasad: odmawiaj, ograniczaj, wykorzystuj, recyklinguj, kompostuj!

                    Chętni uczniowie mieli po skończonych zajęciach wykonać prace. Oto efekty:)

         

         

        „Eko z Twoją Wolą", czyli dzieci i młodzież troszczą się o środowisko

         

        Przedszkola i szkoły od lat działają na rzecz szeroko rozumianej ekologii.
        W tym roku realizują projekt „Eko z Twoją Wolą”.
        Celem projektu jest m.in. zmotywowanie wychowanków i uczniów do poznawania najważniejszych wartości lokalnej przyrody, zachęcenie do działań na rzecz poprawy stanu środowiska naturalnego, zdobywanie wiedzy o przyrodzie, nauka racjonalnego gospodarowania jej zasobami oraz dbanie o zdrowie.

        Przedszkolaki w ramach autorskiego programu „Od najmłodszych lat z ekologią za pan brat”, biorą udział w różnych akcjach: „Rośliny za elektrośmieci”, „Milion drzew dla Warszawy”, „Sprzątanie świata”, zbiórce nakrętek plastikowych, zużytych baterii, makulatury, czy karmy dla zwierząt ze schroniska w Celestynowie. Z kolei uczniowie szkół podstawowych uczestniczą w wykładach
        i prezentacjach promujących zachowania ekologiczne i powadzą działania pod wspólną nazwą „Ekologia po sąsiedzku”.
        W niektórych szkołach uczniowie jesienią wykonywali „prace ekologiczne”
        w specjalnie zorganizowanych przyszkolnych ogródkach. Wszystkie szkoły podstawowe biorą udział w różnorodnych akcjach czy zbiórkach charytatywnych. Zbierają korki, tusze, tonery, karmę czy koce dla potrzebujących zwierząt. Biorą udział w akcjach np. „Sprzątanie Świata”. Szkoły ponadpodstawowe w ramach działań ekologicznych rozpoczęły jesienią rewitalizację terenów przyszkolnych, porządkując zieleń czy zasadzając krzewy i kwiaty. Na wiosnę zaplanowany jest udział młodzieży w corocznej akcji „Sadzenia drzew przez maturzystów”. Uczniowie i nauczyciele rozpoczęli też działania nad realizacją konkursowych filmów o segregacji śmieci i filmów instruktażowych „Eko Porada, czyli jak to zrobić?”.

        Jak widać wolskie placówki oświatowe nie tracą z pola widzenia tak ważnej kwestii, jaką jest ekologia
        i udowadniają, że projekt „Eco z Twoją Wolą” nie jest tylko pustym hasłem. Więcej informacji na temat realizacji dzielnicowego projektu „Eco z Twoją Wolą” znajduje się poniżej:

        KLIKNIJ W LINK PONIŻEJ ↓↓↓

        EKO_z_Twoja_Wola.pdf

         

        CIEKAWOSTKI EKOLOGICZNE

        • Rzucona w lesie butelka plastikowa rozłoży się w ziemi po 500 latach, guma do żucia po 5 latach, a niedopałki papierosów po 2 latach.
        • Każda szklana butelka, ponownie wprowadzona do obiegu, pozwala zaoszczędzić energię potrzebną do świecenia 100 watowej żarówki przez 4 godziny.
        • Statystyczny Polak wytwarza ponad 320 kg śmieci rocznie. Na wysypiska ląduje ponad 12 milionów ton odpadów , aż 98% można by wykorzystać poprzez segregację.
        • Jeden hektar lasu liściastego może wyprodukować ok. 700 kg tlenu, co stanowi dobowe zapotrzebowanie ponad 2,5 tyś ludzi.
        • Aby wyprodukować 1 tonę papieru trzeba ściąć średnio 17 drzew.
        • 1 LITR ZUŻYTEGO OLEJU SILNIKOWEGO WYLANY DO RZEKI LUB KANALIZACJI JEST W STANIE ZANIECZYŚCIĆ 1 MILION LITRÓW WODY!!!
        • Styropianowa tacka do żywności rozkłada się aż … 500 lat!
        • Około 2mln ptaków i ssaków wodnych ginie na świecie na skutek połknięcia plastikowych odpadów wrzucanych do mórz i oceanów.
        • Produkty ze szkła w 100% nadają się do ponownego przerobu (recyklingu).
        • Każdego roku do oceanów i mórz wyrzucane jest ponad 3 mld kilogramów śmieci.
        • Ilość wyrzucanego przez nas drewna i papieru wystarcza do ogrzania 50 milionów domów przez 20 lat.
        • Skórzane kurtki często pochodzą od zagrożonych wyginięciem zwierząt więc najlepiej ich nie kupować.
        • Kość słoniowa pochodzi od martwych słoni, której najlepiej nie kupować.
        • Polska wydaje 16 mln złotych rocznie na oczyszczanie lasów ze śmieci. Nie wywoź śmieci do lasu!

         

        Codzienne średnie zużycie wody:

        • 10-25 litrów na toaletę,
        • 90-110 litrów na kąpiel,
        • 110-120 litrów na 10 minutowy prysznic,
        • Jeden ładunek pralki zużywa 100-150 litrów,
        • 1 ładunek zmywarki do naczyń zużywa 35-45 litrów.
        • Szkło

          Nie wyrzucaj potłuczonych kubków i talerzy do pojemnika na szkło. Wyrzuć je do śmieci zmieszanych. Ceramika nie nadaje się do recyklingu.

        • Resztki jedzenia

          Nie wyrzucaj opakowań z zawartością. Resztki jedzenia mogą zabrudzić inne surowce, dlatego usuń je przed wyrzuceniem.

          Mycie opakowań nie jest konieczne, o ile gmina wyraźnie tego nie wymaga.

          Opakowania zostaną mechanicznie oczyszczone w sortowni.

        •  

          Plastikowe butelki

          Przed wyrzuceniem zgniataj plastikowe butelki, puszki i kartony.

          Zajmują w ten sposób mniej miejsca w domu, a potem także w transporcie.

        •  

           

          Leki

          Nie wyrzucaj przeterminowanych leków do kosza na śmieci.

          Zanieś je do najbliższej apteki lub oddaj w Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK).

        •  

           

           

          Miejsce w kuchni

          Nie masz miejsca na pięć koszy pod zlewem w kuchni? Wystarczą dwa - do jednego wrzucaj odpady zmieszane a do drugiego bioodpady. Pozostałe frakcje (metale i tworzywa sztuczne, papier i szkło) możesz odkładać do segregacji w innym przeznaczonym do tego miejscu w mieszkaniu. Zapoznaj się z aktualnymi rozwiązaniami na aranżację pojemników do segregacji odpadów.

           

           

           

           




           

        Całkiem niedawno klasa VIII c na lekcji fizyki realizowała projekt o odnawialnych źródłach energii. Większość naukowców uważa, że źródłem globalnego ocieplenia jest dwutlenek węgla , który dostaje się do atmosfery. Jest on nadmiernie emitowany w wyniku działalności ludzkiej. Należy redukować emisję tego związku szczególnie w naszym kraju, który należy do czołówki w wydobyciu węgla kamiennego. Wystarczy monitorować mapy ze smogiem zimowym i letnim. 

        Stężenie pyłów w Warszawie potrafi przekroczyć nawet 400%.

         

                        W Polsce pozyskujemy energię elektryczną najczęściej poprzez wydobywany węgiel kamienny – 80% zasobów. Jest on również używany do palenia w tzw. kopciuchach w celu ogrzania domów, często znajdujących się w pobliżu żłobków, przedszkoli i szkół. Dlatego też ważne jest, aby szczególnie w naszym kraju pozyskać energię z odnawialnych źródeł takich jak Słońce, wiatr, woda czy też biomasa. W pierwszym etapie Projektu rozmawialiśmy o elektrowniach wiatrowych, słonecznych, wodnych, geotermalnych, atomowych. Jakie rodzaje źródeł energii można byłoby wykorzystać w naszym kraju biorąc pod uwagę położenie geograficzne. Jakie są plusy i minusy wykorzystania zasobów naturalnych, jakie źródła są najbardziej opłacalne, a także jaki mają wpływ na ochronę środowiska. Drugim etapem Projektu było wykonanie przez uczniów plakatów dotyczących wybranego źródła energii odnawialnej lub OZE (odnawialnych źródeł energii).

         

        Ostatnim etapem Projektu była budowa samochodu jeżdżącego na baterie wykorzystujące energię słoneczną. Łodzie, samoloty, skutery, hulajnogi, deskorolki, rowery to solarne alternatywne pojazdy w których już montuje się baterie słoneczne.

        Gabrysia Gurgoń VIIIC

         

        Wkręć się w pomaganie! Zbieraj nakrętki! 

         

        Po raz kolejny w Naszej Szkole ogłaszamy akcję zbierania nakrętek. Pomóż nie tylko Naszej Planecie, ale również podopiecznemu Fundacji Avalon - Czarkowi, walczącemu z chorobą genetyczną.  

        Celem zbiórki jest propagowanie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży oraz pomoc dzieciom niepełnosprawnym.  

        Nakrętki są małe, ale to w ich liczbie leży siła i realna pomoc dla wielu potrzebujących oraz Naszej Planety! 

        Dzięki temu możemy uczyć dzieci segregacji odpadów, mamy wpływ na mniejszą ilość śmieci na wysypiskach. Zmniejsza się też zużycie surowców potrzebnych do wyprodukowania plastików, na rzecz wykorzystania surowców wtórnych z odpadów. 

        Butelkę plastikową bez zakrętki łatwiej zgnieść, zajmie wtedy mniej miejsca w pojemniku na śmieci. Niezgniecione butelki czy kartony z zakrętką zajmują dużo więcej miejsca w drodze do recyklingu. 

                                       ODKRĘCAM                                                                                  ZBIERAM 

         

         

        POMAGAM !!! 

        W akcji można zbierać plastikowe nakrętki po napojach, wodach, płynach, kosmetykach, środkach czystości itp. 

        Nakrętki należy oddawać do miejsca wyznaczonego w szkole (na parterze, będzie ustawione podpisane pudełko). 

        Nakrętki na bieżąco będą przekazywane dla Czarka! 

         

        ZAPRASZAMY DO WKRĘCENIA SIĘ W AKCJĘ :) 

        "Fundusze za Puste Tusze!” Drodzy Rodzice, Uczniowie i Nauczyciele, większość z nas wyrzuca puste pojemniki po tuszach od drukarek kilka razy w roku, tym samym przyczyniając się do zanieczyszczania środowiska... Podczas tego ciężkiego czasu, w którym jesteśmy zmuszeni pracować i uczyć się w domu, na pewno dużo korzystamy z drukarek. Nie wyrzucajmy pustych opakowań po tuszach do kosza, tylko przynieśmy je do naszej szkoły. Bądź ekologiczny i przy okazji pomóż bezdomnym zwierzętom... TO NIC NIE KOSZTUJE!!! Dzięki tej akcji pomagamy zwierzakom ze schroniska. Fundusze zgromadzone w akcji zostaną przekazane na zakup karmy, środków czystości, leków i innych niezbędnych do opieki nad zwierzętami rzeczy. Prosimy o przyniesienie zużytych kaset po tuszach po powrocie do szkoły. UWAGA! Zbieramy wyłącznie opakowania po tuszach! Nie zbieramy kaset po tonerach. Zapraszamy do aktywnego uczestnictwa!