25 października w oddziale przedszkolnym, gościliśmy pana Piotra Gruszkę - leśnika. Nasz gość opowiadał o zwyczajach zwierząt w lesie. Z opowiadania pana leśnika dowiedzieliśmy się, że lis to bałaganiarz zupełnie nie dbający o swoją norkę, natomiast borsuk to czyścioszek, który z wielką starannością czyści swoje mieszkanie. Pan Piotr podkreślił, że człowiek jest gościem w lesie i musi szanować zwyczaje gospodarzy, czyli zwierząt w nim mieszkających.
Leśne spotkania
Witaminowy dzień
24 października w oddziale przedszkolnym, królowały czerwone witaminy. Dzieci nie tylko poznały smak owoców i warzyw w kolorze czerwonym, ale dowiedziały się, że wszystkie dary z sadu i ogrodu są bardzo ważne dla naszego zdrowia. Kolor czerwony królował także u pani Joli na stołówce.
1
Edukacja Kulturalna w zerówce
W tym roku szkolnym władze dzielnicy Wola zadbały o edukację kulturalną w zerówkach. Dzieci z oddziału przedszkolnego serdecznie dziękują, iż w ramach edukacji kulturalnej, mogły wyjechać 18 października 2019 r. do Multikina na film pt: " O Yeti".
3a w Centrum Nauki "Kopernik"
22 października klasa 3a wzięła udział w wycieczce do Centrum Nauki „Kopernik”. Przed zwiedzaniem wystaw uczniowie wzięli udział w zajęciach w Planetarium połączonych z seansem pt. „Polaris”. Sferyczny kształt ekranu oraz nowoczesne technologie multimedialne sprawiały, że widzowie mogli się poczuć jakby przebywali w Kosmosie. Podczas zwiedzania obiektu uczniowie mogli samodzielnie przeprowadzać doświadczenia. Czytali napisy na tabliczkach, odkrywali zagadki otaczającego świata, uczyli się przez zabawę. Dużym powodzeniem cieszyła się Strefa Eksperymentowania znajdująca się na pierwszym piętrze. Centrum Nauki Kopernik tak zachęciło, że na pewno wielu uczniów jeszcze raz tu przyjdzie ze swoimi rodzicami.
13
Uczniowie klasy 3a w poszukiwaniu ciekawych zawodów
17 października uczniowie klasy 3a uczestniczyli w zajęciach w Piekarni Tomaszewscy przy ul. Żytniej. Pan Mariusz Tomaszewski opowiedział o tym, jak przebiega produkcja pieczywa. Kilku piekarzy demonstrowało kolejne etapy powstawania chleba, bułek. Tego dnia uczniowie zwiedzili jeszcze kilka innych zakładów rzemieślniczych: fryzjerski, kaletniczy, szewski, krawiecki, kuśnierski. Wszystkie te miejsca były bardzo ciekawe. Mistrzowie rzemiosła opowiadali o swojej pracy tak ciekawie, że w końcu uczniowie stanęli przed bardzo trudną decyzją czym w życiu się zająć - zostać piekarzem, kaletnikiem, a może fryzjerem lub krawcem, czy kuśnierzem?Na szczęście na rozstrzygnięcie tego dylematu mają jeszcze dużo czasu.
5
SP 63 w Górach Świętokrzyskich
Klasa VI B dnia 09.10.19roku była na jednodniowej wycieczce w Górach Świętokrzyskich. Odwiedzili pomnik natury Dąb Bartek, Oceanarium Świętokrzyska Polana w Zagnańsku oraz Zamek w Chęcinach.
10
Ślubowanie klas pierwszych
Ślubowanie klas pierwszych to niezwykła uroczystość szkolna, na którą pierwszoklasiści oczekują z wielką niecierpliwością. Jest to ogromne przeżycie, nie tylko dla dzieci, ale również dla ich rodziców i nauczycieli. Uroczystość miała miejsce 14 października 2019 r. w Szkole Podstawowej nr 63 im. Zawiszy Czarnego. Ślubowanie, jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego ucznia, dlatego uroczystość miała bardzo podniosły, a zarazem radosny charakter. Pierwszoklasiści, ubrani w stroje galowe, niecierpliwie oczekiwali na najważniejszy moment uroczystości – pasowanie na ucznia szkoły. W programie artystycznym, przygotowanym pod okiem swoich wychowawczyń, zaprezentowali swoje umiejętności wokalne i recytatorskie. Wykazali się również wiedzą dotyczącą naszej ojczyzny i znajomością zasad, które ułatwiają prawidłowe funkcjonowanie w szkole i grupie rówieśniczej. Swoją postawą udowodnili, że są gotowi do złożenia przysięgi. Składając ją, przyrzekali: ”Można na nas polegać jak na Zawiszy. Przyrzekamy naszej szkole, rodzicom, Pani, że będziemy solidnymi, pilnymi uczniami”. Pani Dyrektor, Katarzyna Kupiec, nie miała najmniejszych wątpliwości, przyjmując je do grona uczniów naszej szkoły, poprzez symboliczny dotyk ramion dzieci. Każdy świeżo pasowany pierwszak otrzymał pamiątkowy dyplom. Ceremonia ślubowania dostarczyła wszystkim – uczniom, rodzicom, nauczycielkom - niezapomnianych przeżyć, wielu wzruszeń, dumy i radości. Mamy nadzieję, że każdy dzień w naszej szkole przyniesie naszym pierwszoklasistom wiele radosnych chwil.
Dumni z noblistów
Jesteśmy dumni z nowej noblistki - Olgi Tokarczuk. Pisarka otrzymała juz wiele nagród. Tym razem dołączyła do grona polskich noblistów z dziedziny literatury. Gratulujemy!
Konkurs "Od Ziarenka do Belferka"
Serdecznie zapraszamy uczniów Szkoły Podstawowej nr 63 do wzięcia udziału w konkursie fotograficznym :)
Apel porządkowy klas IV-VIII
Dobre wychowanie odgrywa bardzo ważną rolę we współczesności.
W dniu 19 września br. odbył się apel porządkowy Samorządu Uczniowskiego klas IV-VIII. W czasie spotkania zostały przypomniane zasady bezpiecznego zachowania na terenie szkoły. Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego mówili
o zachowaniu uczniów w czasie lekcji i przerw, a także właściwego korzystania
z toalety. Apelowali o szanowanie i nieniszczenie środków higienicznych.Należy także pamiętać, że zachowaniem niebezpiecznym jest bieganie po korytarzach szkolnych, które grozi uszkodzeniem ciała, zarówno własnego, jak i innych. Ponadto, należy podkreślić, że samowolne wychodzenie z budynku szkoły skutkuje wezwaniem rodzica. Ważne jest także pamiętanie o zakazie używania na terenie szkoły urządzeń elektronicznych. Przypominają o tym umieszczone na terenie szkoły znaki informacyjne.
Apel zakończyło wystąpienie Pani Dyrektor, która w szczególny sposób zwróciła uwagę na używanie przez uczniów zwrotów grzecznościowych takich jak: przepraszam, dziękuję, dzień dobry czy do widzenia.
Reasumując, ważnym jest aby dzieci i młodzież w szczególności dbały
o kulturę osobistą oraz miło i kulturalnie się zachowywały. W ten właśnie sposób wspólnie tworzymy teraźniejszość i przyszłość. To od nas zależy jacy w przyszłości będziemy i jaki będzie świat wokół nas.
Szlakiem bohaterów „Kamieni na szaniec”...
Szlakiem bohaterów „Kamieni na szaniec” w ramach projektu
„Przeszłością kształtujemy przyszłość”
„Łatwo jest mówić o Polsce, trudniej dla niej pracować, jeszcze trudniej umrzeć, a najtrudniej cierpieć” – te słowa wyrył na ścianie celi więzień torturowany na Pawiaku. Ta katownia Gestapo to jedno z miejsc, które 25 września odwiedzili uczniowie klasy 7 b uczestniczący w wycieczce „Szlakiem bohaterów „Kamieni na szaniec”. Czy dziś, w zupełnie innej polskiej rzeczywistości, młodzież potrafi zrozumieć ogrom bólu i cierpienia, z jakim musieli się zmierzyć jej pradziadkowie?
O trudnym wojennym czasie, roli domu, szkoły, drużyny harcerskiej, które kształtowały charaktery pokolenia urodzonego już w wolnej Polsce, silnych więziach łączących przedstawicieli tego pokolenia oraz organizacji Państwa Podziemnego, kiedy nadszedł czas próby, opowiadał siódmoklasistom warszawski przewodnik. Uczniowie przemierzyli szlak związany z losami Alka, Rudego i Zośki, a także tysięcy innych Polaków, którym przyszło żyć w czasie tak przedstawionym przez K.K. Baczyńskiego:
„Miła moja, kochana. Taki to mroczny czas.
Ciemna noc, tak już dawno ciemna noc, a bez gwiazd,
po której drzew upiory wydarte ziemi — drżą.
Smutne nieba nad nami jak krzyż złamanych rąk.”
Wycieczka rozpoczęła się pod murami II Liceum im. St. Batorego, do którego uczęszczali bohaterowie książki „Kamienie na szaniec”. Potem uczniowie poszli do Mauzoleum Walki i Męczeństwa, gdzie podczas II wojny światowej była siedziba Gestapo. W tych murach cierpiały i umierały tysiące Polaków. Przesłuchiwany i torturowany był tu również Jan Bytnar, Rudy.
Kolejnym miejscem, w którym grupa się zatrzymała, było Krakowskie Przedmieście. Pod pomnikiem M. Kopernika siódmoklasiści wysłuchali opowieści o brawurowej akcji Aleksego Dawidowskiego, Alka. Stamtąd pojechali pod pomnik Powstania Warszawskiego, a dalej przeszli pod Arsenał, gdzie miała miejsce chyba najsłynniejsza akcja odbicia 21 więźniów (w tym Rudego) przewożonych z alei Szucha na Pawiak.
Ostatnim punktem w programie wycieczki było odwiedzenia Wojskowych Powązek. Młodzież zapaliła znicze na grobach w kwaterze Batalionu „Zośka”, w której pochowani są bohaterowie „Kamieni na szaniec”. Chwilą ciszy uczczono pamięć tych, dzięki którym – jak zauważyli uczniowie – my dziś żyjemy. Ta refleksja pozwala przypuszczać, że może jednak siódmoklasiści coś zrozumieli…
15
Dzień Polskiego Państwa Podziemnego
Drodzy Uczniowie,
27 września to Dzień Polskiego Państwa Podziemnego. Data święta została wybrana nieprzypadkowo. 27 września 1939 r., w obliczu kapitulacji stolicy, powstała pierwsza konspiracyjna organizacja niepodległościowa – Służba Zwycięstwu Polski, która dała początek Polskiemu Państwu Podziemnemu. Był to fenomen na skalę światową, który nigdy i nigdzie nie miał odpowiednika. Struktury Polskiego Państwa Podziemnego obejmowały nie tylko pion wojskowy, ale również oświatę, kulturę
czy wymiar sprawiedliwości.Również 80 lat temu, 27 września 1939 roku, swoją działalność zainicjowały Szare Szeregi. Była to najliczniejsza młodzieżowa organizacja konspiracyjna, odwołująca się do tradycji harcerskich II Rzeczpospolitej. Harcerze i harcerki zgrupowani w „Szarych Szeregach” w różnoraki sposób i w różnorodnej formie stawiali opór okupantowi. Z przedwojennych organizacji harcerskich pochodzili najdzielniejsi żołnierze Armii Krajowej. Ich heroizm i niezwykłą odwagę sportretował Aleksander Kamiński w Kamieniach na szaniec, przedstawiając bohaterskie czyny „Alka”, „Rudego” czy „Zośki”. Warto pamiętać, że wielu harcerzy w służbie Polsce złożyło najwyższą ofiarę, inni przez wiele lat po wojnie zmagali się z represjami komunistycznej władzy.
Spadkobiercami i kontynuatorami zarówno etosu harcerskiego, jak również tradycji patriotycznych są organizacje oraz stowarzyszenia harcerskie działające obecnie w naszym kraju. W istotny sposób wspierają one rozwój i wychowanie młodego człowieka. Harcerstwo uczy wierności wartościom i ideałom, a także gotowości do służenia Ojczyźnie. Pomaga kształtować postawy obywatelskie
i prospołeczne. Bycie członkiem organizacji harcerskiej uczy solidarności, współpracy oraz odpowiedzialności za drugą osobę.Przypominając o wartościach i ideałach, jakie wiążą się ze służbą harcerstwie, chciałabym zwrócić Państwa uwagę na działalność tych organizacji i stowarzyszeń. Jestem przekonany, że harcerstwo pomoże uczniom w lepszym przygotowaniu
do dorosłości i realizowaniu własnych marzenia. Dlatego zachęcam Państwa
do wspierania lokalnych organizacji harcerskich, a także – na ile będzie to możliwe – do włączania się w budowanie ich struktur.Głęboko wierzę, że w zastępach harcerskich jest wielu młodych ludzi, którzy w przyszłości będą służyć Polsce i budować pomyślność naszego kraju.
Czuwaj!
Z wyrazami szacunku i serdecznymi pozdrowieniami
Dariusz Piontkowski
Minister Edukacji Narodowej
Koncert
- 1
Niezwykłe spotkanie
- 7
27 września dzieci z oddziału przedszkolnego oraz z klasy 1a i 1b miały okazję gościć panią Joannę Witkowską z psem przewodnikiem. Pani Joanna jest niewidomym edukatorem, która opowiedziała, jak osoba niewidoma może poruszać się po ulicy, czy zawsze trzeba pomóc osobie niewidomej, jak czytają osoby niewidome oraz czy nie widząc, można rozróżniać kolory. Pani Joanno dziękujemy za ważną lekcję życia społecznego.
Robotyka w klasach I-III
25 września 2019 r. uczniowie klas młodszych wzięli udział w warsztatach z Lego robotyki i programowania. Poznali możliwości konstruowania zdalnie sterowanych robotów z klocków Lego. Każdy uczeń mógł sterować zaprogramowanym robotem i przetestować umiejętność rozwiązywania problemów technologicznych. Zabawa i nauka z zaprogramowanymi robotami była bardzo ciekawym zajęciem tego dnia.
1
Akcja „Narodowe Czytanie” w Szkole Podstawowej nr 63
Wrzesień to miesiąc bardzo szczególny. To nie tylko czas końca wakacji i powrotu do szkoły, ale również czas, w którym echa przeszłości przypominają nam o wybuchu II wojny światowej. Dlatego w bieżącym roku szkolnym, nasza szkoła wzięła udział w akcji Narodowego Czytania. Spotkanie czytelnicze odbyło się w piątek 6 września o godzinie 10.00. Fragmenty książki Joanny Papuzińskiej pt. „Asiunia”, czytane były przez Panią Dyrektor Szkoły Katarzynę Kupiec, Panią Wicedyrektor Joannę Wodzińską oraz innych nauczycieli. Uczniowie klas 0 – 3, z zapartym tchem, wsłuchiwali się w słowa czytanego opowiadania.
Bezpiecznie w drodze do szkoły i domu
10 września 2019 r. Straż Miejska przeprowadziła w klasach pierwszych zajęcia profilaktyczne dotyczące bezpieczeństwa dzieci w drodze do szkoły i domu. Uczniowie uczyli się rozpoznawać znaki drogowe. Ćwiczyli umiejętność prawidłowego i bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym.1
APEL PORZĄDKOWY „MAŁEGO SAMORZĄDU SZKOLNEGO KLAS 0-III”
Dnia 6 września 2019r. odbył się apel porządkowy MAŁEGO SAMORZĄDU SZKOLNEGO KLAS 0-III. Przewodnicząca Pani Paulina Szalast, zwróciła uwagę na bezpieczne zachowanie dzieci w szkole, kulturę osobistą oraz przestrzeganie ładu i porządku.Każdy uczeń powinien wiedzieć, że w trakcie przerwy ma dbać o bezpieczeństwo swoje i kolegów. Nie może uczestniczyć w zabawach grożących wypadkiem. Szczególnie bezpiecznie trzeba zachować się podczas wchodzenia oraz wychodzenia z klas i ze szkoły, a zwłaszcza na schodach. Niedopuszczalne jest popychanie kolegów, czy zjeżdżanie po poręczy. Wchodzimy i schodzimy zawsze prawą stroną trzymając się poręczy. Po przerwie wszyscy uczniowie mają obowiązek ustawić się parami i czekać na pozwolenie nauczyciela dyżurującego, by wejść do budynku.
O kulturze osobistej człowieka świadczy sposób, w jaki się odnosi do innych ludzi – czy potrafi się ukłonić, powiedzieć: „Dzień dobry”, czy przepuści przodem koleżankę lub starszą od siebie osobę, czy ustąpi miejsca. Kulturalny człowiek nie krzyczy i nie używa wulgaryzmów, nie zostawia po sobie śmieci i nie dopuszcza, by wokół niego było brudno. Jeśli widzi leżący papierek, podnosi go. Podczas apelu słowa do uczniów skierowała Pani Dyrektor Katarzyna Kupiec, która przypomniała, że szkoła to nasz wspólny dom. Powinniśmy o niego wszyscy dbać. Jesteśmy odpowiedzialni za jej wygląd i dobre imię. Pani Dyrektor życzyła najmłodszym uczniom samych sukcesów w nowym roku szkolnym 2019/2020.
Stypendia Szkolne
Wnioski o stypendium szkolne należy składać do 16.09.2019 roku u pedagoga szkolnego :)
Konkursy Kuratoryjne dla uczniów klas VIII
Każdy konkurs to dla ucznia wyzwanie, szansa sprawdzenia siebie, a dla ósmoklasistów także okazja do zdobycia dodatkowych punktów potrzebnych przy rekrutacji do szkół średnich. Pod poniższymi linkami można znaleźć szczegółowe informacje o tegorocznych Konkursach Kuratoryjnych
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Wszystkie