AKTUALNOŚCI
Bal karnawałowy
- 25
Omawianie lektury - "Syzyfowe prace"
Architekci z 1a
Uczniowie z klasy 1a poznawali w ostatnich dniach zabytkową architekturę polskich miast. Podczas realizacj projektu "Podróże po Polsce" dzieci opowiadały i czytały polskie legendy, uczyły się rozpoznawać herby poznanych miast i wskazywac ich położenie na mapie Polski. Oglądały fotografie charakterystycznych zamków, pałaców i pomników. Uczniowie znaleźli odpowiedź na pytanie: Co to jest tożsamość narodowa i patriotyzm? Na koniec projektu z zapałem zaangażowali się w konstruowanie zamków z kartonu. Ich budowle są naprawdę pomysłowe. A pani Ania nieslychanie dumna ze swoich uczniów.
12
Kodowanie w klasie I
Różne sposoby na kodowanie...
5
Jasełka
- 19
Godzina Kodowania w SP nr 63
- 15
Po raz kolejny uczniowie uczestniczyli w ogólnoświatowym projekcie Godzina Kodowania. Każda klasa od III do VIII miała założoną swoją sekcję. Były to zadania z programowaniem, projektowaniem lub rozwiązywanie zadań i łamigłówek. Klasy spotkały się z bohaterami Minecraft w innym wydaniu, rysowali z Elzą, wędrowali w labiryncie, tworzyli własna grę z Flapim lub układali odpowiednią choreografię do muzycznych hitów. Najmłodsi w Kodable prowadzili stworka dobrą drogą. Recenzja ucznia: "I tak to się robi! Ojej, jakie to fajne!"
Mikołajki 5b - dwa dni zabawy.
Przygotowania do Mikołajek zaczęły się w połowie listopada. W czasie godziny wychowawczej odbyło się losowanie. Każdy (również p. Patrycja) wylosował osobę, dla której będzie Śwętym Mikołajem. Następnie dni mijały, a każdy próbował dyskretnie dowiedzieć się czegoś o wymarzonych prezentach "wybranej" osoby. Zabawnych sytuacji było wiele. Wreszcie nadszedł ten dzień ... 5 grudnia. Podczas godziny wychowawczej Pani Patrycja zamieniła się w pomocnika Świętego Mikołaja i rozdała prezenty. Po obejrzeniu upominków wszyscy posilili się słodkościami. Na drugi dzień klasa wybrała się na zajęcia sportowe do Stacji Grawitacji. Tam pod opieką trenera skakali na trampolinach, wspinali się po ściankach, grali w skoczną piłkę i bawili się znakomicie.
4
Mikołajki w klasach I-III
- 3
Pomoc dla bezdomnych zwierząt
W naszej szkole zawsze pamiętamy o bezdomnych zwierzętach. Co roku organizujemy zbiórkę darów na ich rzecz. I w tym roku uczennica klasy 8 a Ola Adamska zorganizowała pomoc zwierzętom poszkodowanym przez los znajdującym się w schronisku „Na Paluchu”. W akcję włączyli się uczniowie innych klas. Większość młodzieży na dyskotekę przyszła z karmą czy inną rzeczą przydatną tym zwierzętom. Uczennica zorganizowała też transport tych darów do schroniska.
Nauka i zabawa na lekcjach polskiego
Na lekcjach języka polskiego w klasach VII i VIII znowu sporo się dzieje. Dba o to pani Monika Zdrojewska, która chcąc przybliżyć uczniom niełatwe lektury, stara się tak organizować pracę, by uczniowie poznawali trudne treści bawiąc się, a także współpracując ze sobą w grupach.
Klasy VII na podsumowanie lekcji poświęconych „Małemu Księciu” opracowały poradniki życiowych mądrości wynikających z tej lektury. Twórczość Jana Kochanowskiego została przedstawiona na wieszakach. Trzeba było korzystać z tekstów, notatek i podręcznika. Niektórym udało się znakomicie. Pracę z II częścią „Dziadów” zamknęliśmy inscenizacjami fragmentów. Podczas próby po szkole roznosiło się: „Ciemno wszędzie, głucho wszędzie…”
Tymczasem klasy ósme zmagały się z epopeją Adama Mickiewicza. Zaproponowana przez nauczycielkę grywalizacja zmobilizowała większość uczniów do pracy. Dzięki rozmaitym zadaniom powoli „Pan Tadeusz” stał się bardziej zrozumiały. Zdjęcia pokazują, jak uczniowie pracowali i bawili się.
Tymczasem w zanadrzu kolejne niespodzianki…
13
Niewidzialna wystawa – Zaufaj w ciemno!
W listopadzie uczniowie klas ósmych odwiedzili „ Niewidzialną wystawę”. W czasie zwiedzania udali się pod opieką przewodników – osób niewidomych i niedowidzących w interaktywną podróż w niewidzialny świat, podczas której mogli wczuć się w sytuację tych ludzi. Mogli wypróbować, jak radzić sobie w codziennych sytuacjach bez pomocy wzroku, ale z wykorzystaniem innych narządów zmysłu, np. dotyku. Było to bardzo trudne przeżycie. Godzina spędzona w ciemności wywoływała w młodzieży lęk, strach i niepewność. Doświadczyli, jak trudno w ciemności funkcjonować, np. płacić za towar, poruszać się w lesie czy miejskim zgiełku.
Mamy nadzieję, że ten czas spędzony na wystawie pozwolił im zrozumieć świat ludzi niewidomych i niedowidzących uwrażliwił nas na problemy tych ludzi.
DEBATA "Na straży praw dziecka"
- 1
W dniu 26 listopada br. przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego Szkoły Podstawowej nr 63 uczestniczyli w XVIII Wolskiej Debacie pt.: „Szkoła na straży praw dziecka”, która odbyła się w Szkole Podstawowej nr 25 im. Komisji Edukacji Narodowej.
Przedstawiciele szkół dzielnicy Wola dokonali wymiany doświadczeń
w temacie, jak interpretować „Konwencje o Prawach Dziecka”. Ponadto, w trakcie spotkania zaprezentowano wzorce rozwiązań trudnych sytuacji, z którymi spotykają się młodzi ludzie. Za udział w spotkaniu uczniowie otrzymali certyfikat.Warto przy tym podkreślić, że w listopadzie obchodzimy 30 rocznicę uchwalenia przez Organizację Narodów Zjednoczonych tego najważniejszego dokumentu dotyczącego prawa dziecka.
Teatr
- 9
Edukacja zdrowotna dzieci i młodzieży
Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego WARSZAWIANKA w Szkole Podstawowej nr 63 im. Zawiszy Czarnego
W czwartek, 28 listopada 2019 r. mieliśmy zaszczyt gościć w naszej szkole
Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego WARSZAWIANKA.
Tancerze przybyli do naszej szkoły na zaproszenie uczniów uczestniczących w projekcie XIV edycji Warszawskich Inicjatyw Edukacyjnych pod nazwą „Ocalić od zapomnienia-polskie tańce ludowe”, prowadzonym przez nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej – p. Annę Rogalską, p. Dorotę Kaczmarczyk, p. Paulinę Szalast.
Wśród uczniów naszej szkoły zasiadły dzieci z Przedszkola nr 237 im. Warszawskiej Syrenki.
Oczarowani pięknem strojów ludowych, podziwialiśmy uroki tańców kaszubskich, opoczyńskich, podlaskich. Mogliśmy także poczuć klimat dawnej Warszawy wsłuchując się w opowieści wyśpiewane przez warszawskiego kataryniarza.
Po koncercie Zespół WARSZAWIANKA zaprosił uczniów ze szkolnego zespołu tańców ludowych do pamiątkowej fotografii.
Mamy nadzieję, że to spotkanie zaowocuje rozwijaniem pasji tanecznych wśród uczniów i zainspiruje zaproszonych gości do poznawania i kultywowania polskiego folkloru.
22
Kuratoryjny konkurs geograficzny
Dwójka naszych uczniów Aleksandra Zgoda z klasy 8A oraz Krzysztof Piórkowski z klasy 8B awansowało do II etapu konkursu geograficznego.
Uczniom GRATULUJEMY i życzymy sukcesu podczas rejonowego etapu konkursu który odbędzie się 11.12.2019 godz. 11.00 w Wyższa Szkoła Menadżerska w Warszawie,ul. Kawęczyńska 36, 03-772 Warszawa
https://panelkonkursy.mscdn.pl/index2.php?a=1001620192020
Dzień Pluszowego Misia
25 listopada w oddziale przedszkolnym obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo “czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!” Tego dnia wszystkie dzieci przyszły do szkoły ze swoim małym lub dużym przyjacielem Misiem. Miś królował także u Pani Joli na stołówce.
5
"NAJPIĘKNIEJSZY ZIELNIK” – KONKURS dla klas I – III
W ostatnich dniach w holu na parterze powstała Wystawa Prac Konkursowych Konkursu na „Najpiękniejszy zielnik”, którego adresatami byli uczniowie z klas I – III. Możemy oglądać efekty długotrwałej i żmudnej pracy dzieci polegającej na zbieraniu liści, kwiatów, owoców, ziół i traw, suszeniu ich i zdobywaniu informacji na temat zbiorów. Każdy zielnik jest skarbnicą wiadomości przyrodniczych, które uczniowie zdobywali z różnych źródeł. Zielniki są bardzo piękne, pomysłowo i ciekawie zaprojektowane i wykonane. Laureaci Konkursu zostaną nagrodzeni na apelu podsumowującym pierwsze półrocze. Zapraszamy do zwiedzania wystawy.
Organizatorzy: Dorota Kaczmarczyk i Małgorzata Bednarz
Ogłoszenie - Przetarg
APEL PATRIOTYCZNY KLAS 0 –III
W piątek, 15 listopada 19 r. odbył się uroczysty Apel dla klas 0 – III z okazji listopadowej 101 rocznicy odzyskania Niepodległości Polski oraz z okazji przypadającej w tym roku 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej i 75 rocznicy Powstania Warszawskiego.
Klasy młodsze podsumowały i zakończyły obchody tych ważnych wydarzeń w historii Polski pięknym i niezwykle wzruszającym Koncertem Pieśni Żołnierskich i Patriotycznych oraz pokazem tańca narodowego – poloneza. Apel rozpoczęli uczniowie klas II i III krótkim zagajeniem i recytacją poezji patriotycznej. Następnie dzieci z klas I – IV uczestniczące w Projekcie realizowanym w ramach Warszawskich Inicjatyw Edukacyjnych „Ocalić od zapomnienia – polskie tańce ludowe” prowadzonym przez p. Anię Rogalską, p. Dorotę Kaczmarczyk i p. Paulinę Szalast zatańczyły poloneza w strojach ludowych. Najważniejszą częścią programu był szczególny koncert - prezentacja przygotowanych przez poszczególne klasy pod opieką wychowawców pieśni żołnierskich, wojennych, powstańczych i patriotycznych. Klasa „0” zaprezentowała piosenkę „Jestem Polką i Polakiem”, klasa I a – „Przybyli ułani”, klasa I b zaśpiewała piosenkę „Nasza Ojczyzna”, II a – „Marsz Żoliborza”, II b – „Dzień dobry Biały Ptaku”, klasa III a – „Legiony”, a III b wzruszającą pieśń „Warszawo ma”.
Na zakończenie wszystkie klasy odśpiewały 4 zwrotkowy Hymn Państwowy. Apel podsumowała p. Wicedyrektor Joanna Wodzińska dziękując i gratulując dzieciom wspaniałych i pięknie przygotowanych występów i zaangażowania w kultywowanie polskich tradycji.
317
Archiwum Aktualności