PATRON
PATRON NASZEJ SZKOŁY
ZAWISZA CZARNY Z GARBOWA
SŁAWNY POLSKI RYCERZZawisza Czarny z Garbowa herbu Sulima był sławnym polskim rycerzem. Urodził się około roku 1370. Rodzicami Zawiszy byli Dorota i Mikołaj z Garbowa. Zawisza nie był jedynakiem miał jeszcze dwóch braci Jana i Piotra. Żoną natomiast Zawiszy była Barbara herbu Pilawa, bratanica biskupa krakowskiego.
Z małżeństwa tego Zawisza doczekał się czterech synów Marcina, Stanisława,Zawiszę i Jana.
Wieś rodzinna Zawiszy to Garbów. Leży w powiecie sandomierskim, 10 km od Sandomierza.
Dzieciństwo i młodość spędził Zawisza w polu, siodle i na łowach w lesie. Uczył się władać mieczem, kopią, strzelać z łuku, jeździć konno. Prawdopodobnie umiał czytać i pisać. Znał łacinę i język niemiecki, a może i węgierski. Pasowany na rycerza w 1396 roku stał się zwycięzcą dworskich turniejów.
Dlaczego Zawisza otrzymał przydomek Czarny? Istnieją dwie wersje tego przydomka. Pierwsza mówi, iż Zawisza zawsze walczył w czarnej zbroi, jednak ta druga wersja jest bardziej prawdopodobna a mówi ona, iż ten słynny polski rycerz otrzymał ten przydomek z powodu swych czarnych włosów i ciemnej karnacji.
Zawisza czarny był świetnym dyplomatą, a przez to jednym z najbardziej zaufanych ludzi króla Władysława Jagiełły. Wielokrotnie wspomagał króla węgierskiego Ludwika luksemburskiego w jego wyprawach przeciwko Turkom oraz bardzo często gościł na dworze tegoż to władcy.
Na wieść o zbliżającej się bitwie z Krzyżakami pod Grunwaldem powraca do Polski. W największej bitwie średniowiecza bierze bardzo aktywny udział. W 1428 roku Zawisza bierze ponownie udział w kampanii króla węgierskiego przeciwko Turkom. W czasie osłaniania odwrotu króla Ludwika, zostaje przez Turków otoczony i wzięty do niewoli.
Dla wielu pokoleń Polaków Zawisza Czarny stał się jednym z ważniejszych bohaterów narodowych, przede wszystkim symbolem niewzruszonej odwagi, nadzwyczajnej słowności i lojalności.
Słynne stało się powiedzenie: Na nim ci jako na Zawiszy, czyli Polegaj jak na Zawiszy.
Symboliczny pogrzeb Zawiszy odbył się w listopadzie 1428 roku w Krakowie w Kościele Franciszkanów.