Podczas zajęć lekcyjnych w dniu 17 listopada uczniowie klasy 3c byli budowniczymi dawnych zamków i grodów. W ten sposób utrwalali poznaną wiedzę historyczną, doskonalili kreatywność i umiejętności konstrukcyjne oraz rozwijali współpracę w grupie. Zajęcia przyniosły uczniom i wychowawcy dużo radości.
AKTUALNOŚCI
"Zamki i grody dawnej Polski"
Korektywa w oddziałach przedszkolnych
Apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości
W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości uczniowie klas VII naszej szkoły wraz z opiekunkami – Panią Wandą Wenerską i Panią Martą Adamczyk – przygotowali montaż słowno – muzyczny. Apel ten wprowadził nasza szkolna społeczność w zbliżającą się 100-tną rocznicę odzyskania niepodległości. Wiersze i pieśni patriotyczne złożyły się na wyjątkowy klimat tej uroczystości.
Mieliśmy także przyjemność gościć maluchy z Przedszkola nr 237 im. Warszawskiej Syrenki, które obdarowały nas przepięknymi kotylionami.
Projekt "Kontynenty"
Sekrety Radia
26 października klasa 5b uczestniczyła w wycieczce do Polskiego Radia. Była to nagroda za zajęcie pierwszego miejsca w szkole w akcji Rowerowy Maj. Długo czekaliśmy na ten dzień, ale było warto!
Do gmachu Polskiego Radia przy al. Niepodległości 77/85 dojechaliśmy komunikacją miejską. Celem wycieczki było zapoznanie się z historią Radia i pracą Radia dzisiaj, oraz odwiedzenie studia nagraniowego i obserwacja audycji „na żywo”.
Polskie Radio powstało w 1925 r. Jest to Radio państwowe, co oznacza, że wszyscy jesteśmy jego właścicielami. Programy radiowe są przeznaczone dla różnych grup wiekowych: dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Program 2 nadaje tylko muzykę klasyczną, w Programie 3 można usłyszeć muzykę rozrywkową i audycje publicystyczne, są też programy specjalnie dla maluchów.
Podczas zwiedzania studia nagraniowego widzieliśmy realizację audycji „na żywo”. Ważnym elementem wyposażenia studia są mikrofony, słuchawki , monitory komputerowe oraz wyjątkowe zegary. W każdym studiu zegary pokazują taką samą godzinę. Audycje radiowe muszą zaczynać się punktualnie. W studiu nagrań Programu 4 mogą nawet odbywać się koncerty, które potem można usłyszeć w radiu.
Pani, która oprowadzała nas podczas wycieczki, przygotowała dla nas na koniec niezwykłą niespodziankę. Najpierw odgadywaliśmy dźwięki nagrane wcześniej, a potem sami byliśmy nagrywani. Mieliśmy wydawać odgłosy potwora morskiego. Nie wszyscy jednak chcieli! Nasze odgłosy zostały przetworzone komputerowo. Efekt był świetny i śmieszny. Odgłos potwora morskiego został nagrany i możemy go odsłuchiwać w szkole. Wycieczka była ciekawa i udana.
Piotr Dąbrowski, 5 b
Czerwone witaminki
17 października w zeróweczkach odbył się Witaminkowy Dzień. Bohaterami dnia były oczywiście czerwone witaminki. Dzieci nie tylko poznały owoce i warzywa w tym kolorze, ale dowiedziały się, że wszystkie dary z ogrodu są bardzo ważne dla naszego zdrowia, gdyż zawierają wiele cennych witamin. Kolor ten królował u pani Joli na stołówce, a także u pani Agnieszki w bibliotece.
Informacja dla Rodziców
Zawiszaki grają w szachy
Nasza szkoła w ramach Warszawskich Inicjatyw Edukacyjnych oraz Innowacji Pedagogicznych realizuje autorskie programy nauki gry w szachy: "Szachowe Królestwo" oraz "Zawiszaki grają w szachy". Uczniowie nie tylko poznają zasady najstarszej dyscypliny sportowej,ale przede wszystkim rozwijają logiczne myślenie, kształtują wyobraźnię przestrzenną i pamięć oraz uczą się gry fair play. A wszystko w formie znakomitej zabawy!
Udało się uczniom klasy 1a!!!
Udało nam się wykorzystać, pewnie ostatnie ciepłe promienie słoneczne, podczas wycieczki do Lasku na Kole. Cieszymy się, że miła jesienna aura towarzyszyła nam w lekcji na świeżym powietrzu, która odbyła się 19 października. Przyjemnie nam było obserwować zmiany jakie zaszły w przyrodzie. Prawie wszyscy na piątkę wykonaliśmy zadania podane w kartach pracy. Mieliśmy też czas na relaks: śniadanko oraz zabawy na placu zabaw. Przez cały czas trwania zajęć w terenie przestrzegaliśmy zasad zachowania się w lesie, który jest domem zwierząt. Wspaniałe humory nie opuszczały nas przez długi czas nawet już po powrocie do szkoły.
Ślubowanie uczniów klas pierwszych
13 października był w naszej szkole wielkim świętem pierwszoklasistów. Sala gimnastyczna zamieniła się w zamek królewski, na którym najmłodsi Zawiszacy mieli dowieść, że są godni, by zostać pasowanymi na rycerzy – uczniów naszej szkoły. Punktualnie o 1000 zabrzmiały fanfary i do sali w równych szeregach wkroczyły dwie drużyny – klasy, prowadzone przez wychowawczynie. Przyszłych rycerzy przywitała gromkimi brawami dostojna publiczność w osobach: Dyrekcji Szkoły, nauczycieli, rodziców, starszych koleżanek i kolegów oraz dzieci z okolicznych przedszkoli. Pani Dyrektor, Katarzyna Kupiec, zwróciła się do bohaterów uroczystości, ich najbliższych oraz grona pedagogicznego. Pierwszoklasistom życzyła, by pomyślnie zdali czekający ich sprawdzian i stali się pełnoprawnymi członkami Zawiszackiej braci.
Po chwili rozpoczęła się część artystyczna. Do sali wkroczyła dama dworu w towarzystwie rycerza. Zajęli miejsca przed wspaniałymi, jeszcze pustymi, tronami. Rycerz powitał pierwszoklasistów, którzy przybyli pobierać nauki w naszej szkole. Obwieścił, że obowiązkiem każdego Zawiszaka jest zgłębianie tajemnic Krainy Wiedzy, dbanie o rycerski honor, słuchanie przewodników po tej krainie – nauczycieli i wychowawców, a także przyjaźń i koleżeństwo. Zapowiedział rozpoczęcie wielkiego turnieju, który poprowadzi królewska para. Wiadomo przecież, że każdy giermek przed pasowaniem na rycerza musi dowieść, iż jest godny tego miana. I oto pojawili się oni – władcy Krainy Wiedzy. Ich wejście zapowiedziały fanfary. Król i królowa zasiedli na tronach, a przejęci pierwszoklasiści odpowiadali na szereg pytań, wykazując się ogromną wiedzą. Warto dodać, że egzamin zdali śpiewająco, gdyż zaprezentowali wiele piosenek, w których wykonanie włożyli całe swoje siedmioletnie serca. Znali polskie barwy narodowe, wiedzieli, jak należy zachowywać się w szkole i co zabrać do plecaków. Na koniec, dzięki znajomości przepisów ruchu drogowego, uwolnili z wieży królewnę, która została tam uwięziona przez wróżkę za niewłaściwe zachowanie na jezdni. Król uroczyście ogłosił, iż wszyscy pierwszoklasiści zasługują na tytuł rycerza – ucznia.
Po tej zapowiedzi siódmoklasiści wprowadzili do sali sztandar szkoły i najmłodsi uczniowie złożyli ślubowanie, po czym zostali pasowani na Zawiszaków przez panią Dyrektor Katarzynę Kupiec, a wychowawczynie otrzymały legitymacje dla swoich podopiecznych.
Na koniec przedstawicielka rodziców uczniów klas pierwszych w paru słowach podziękowała Dyrekcji Szkoły i nauczycielom, a dzieciom życzyła wielu sukcesów.
A potem… była jeszcze niespodzianka – maluchy przygotowały dla nauczycieli prezent w postaci wiązanki piosenek. Śpiewały z takim zaangażowaniem, że niejednemu zakręciła się łezka w oku.
Na tym zakończono uroczystość. Pozostały jeszcze pamiątkowe zdjęcia i słodki poczęstunek dla pierwszaków (już w ich salach). Na pewno pamięć o tym pełnym emocji dniu na długo pozostanie w sercach wszystkich, którzy gościli na zamku.
Monika Zdrojewska
Wyjątkowy gośc w 3d
W środę 11 października uczniowie z klasy 3 d gościli leśnika. Pan Marek przedstawił nam prezentacje multimedialną dotyczącą warstwowej struktury lasu. Pokazał nam również wiele ciekawych stron internetowych, na których można znaleźć różne ciekawostki przyrodnicze. Wszyscy razem uczyliśmy się rozpoznawać liście drzew. Uzyskaliśmy wiele cennych informacji o rodzajach lasu, drzewach iglastych i liściastych oraz żyjących w nim zwierzętach. Pan Marek przygotowała dla nas także specjalne karty pracy z krzyżówkami i quizami. Spotkanie z takim ekspertem to była dla nas wielka przyjemność.
Dzielnicowe Ślubowanie uczniów klas pierwszych
W dniu 11 października br. w Szkole Podstawowej nr 25 im. Komisji Edukacji Narodowej przy ulicy Grzybowskiej 35 odbyło się Dzielnicowe Ślubowanie uczniów klas pierwszych. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele wszystkich Szkół Podstawowych Dzielnicy Wola. Naszą szkołę reprezentowali Alicja Kalecińska z kl. 1a i Oliwier Walendzik z kl. 1b. Uroczystość uświetnili, powitani przez Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 25, p.Tomasza Ziewca, goście: Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej, p.Michał Szczerba, Burmistrz Dzielnicy Wola m. st. Warszawy, p.Krzysztof Strzałkowski, Zastępca Burmistrza, p.Grażyna Orzechowska-Mikulska, Dyrektor DBFO, p.Renata Piekut, Naczelnik Wydziału Oświaty i Wychowania dla Dzielnicy Wola, p.Mariola Zielińska.
Podróż 3d do Australii ...
W październiku większość klas trzecich weźmie udział w warsztatach etnograficznych organizowanych przy współudziale przedstawicieli Stowarzyszenia Geografów Polskich i Przyjaciół Geografii.
W klasie 3 d zajęcia te odbyły się w dniu 9 października. Uczniowie mieli okazję poznać daleką Australię. Prowadzący prezentowali codzienne życie ludzi z wielkich miast oraz z dalekiej prowincji. Uczniowie wysłuchali także ciekawostek odnośnie zwierząt zamieszkujących ten ląd. Na koniec słuchacze wykonali znaki drogowe ostrzegające przed kangurami. Takie znaki bardzo często można spotkać przy drogach Australii.
Poznajemy tajemnice lasu 2a
W dniu 6 października 2017 r. klasa 2a gościła leśnika, Pana Macieja. Nasz gość odkrywał przed nami leśne tajemnice opowiadając o warstwowej strukturze lasu oraz o gatunkach drzew iglastych i liściastych. Pod czujnym okiem naszego gościa uczyliśmy się rozpoznawać liście drzew i gatunki drewna. Nie zabrakło też zasad dotyczących właściwego zachowania w lesie. Okazało się także, że Pan Maciek jest świetnym rysownikiem. Po zajęciach postanowiliśmy wykorzystać wiedzę w praktyce. We wtorek wysiejemy nasiona drzewek iglastych i wyhodujemy nasze drzewka.
Wybory do Samorządu Uczniowskiego
5 października 2017 roku , na trzeciej lekcji, odbyło się głosowanie na kandydatów do Samorządu Uczniowskiego. Wcześniej kandydaci rozwiesili w szkole plakaty i przedstawili swoje pomysły pracy w samorządzie. W tym roku zgłosiło się 6 osób. Na specjalnie przygotowanych kartach uczniowie klas IV-VII mogli zaznaczyć jednego, wybranego przez siebie kandydata. Do Samorządu Uczniowskiego weszli:
przewodnicząca: Raczyńska Natalia
zastępcy: Piotrowska Oliwia i Olczak Damian
sekretarz: Gurgoń Gabrysia
Wszystkim kandydatom dziękujemy za udział, uczniom za wysoką frekwencję
a zwycięzcom gratulujemy i życzymy owocnej pracy.Gabrysia Gurgoń kl.Vb
Wizyta w bibliotece dzieci z klasy 0a
3 października 2017 r. dzieci z klasy 0a po raz pierwszy odwiedziły bibliotekę w naszej szkole. Zerówkowicze zapoznały się z nowym dla nich miejscem. Kilkoro z nich, było wcześniej w bibliotece ze swoimi rodzicami, ale dla zdecydowanej większości była to pierwsza wizyta wśród książek. Pani Agnieszka w przystępny sposób opowiadała o bibliotece i o zbiorach znajdujących się na półkach. Opowiedziała także, jak należy dbać o książki. Na zakończenie spotkania, pani Agnieszka przeczytała książeczkę pt: "Naciśnij mnie" Tullet Herve.
Wycieczka do Ćmielowa i Bałtowa
Dnia 25 września (poniedziałek) klasa Va i Vc wybrały się na wycieczkę autokarową do Żywego Muzeum Porcelany w Ćmielowie i do Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego.
Po około 3 godzinach podróży dojechaliśmy do pierwszego z naszych celów – manufaktury i Muzeum Porcelany. Podzieliliśmy się na dwie grupy. Nasza klasa Vc rozpoczęła swoją wizytę od warsztatów ceramicznych, na których każde dziecko wykonało ze specjalnej glinki wspaniałą różę i dostało w prezencie porcelanowy kubek. Następnie oglądaliśmy film o historii rozwoju ceramiki w okolicy Ćmielowa. Później weszliśmy do wnętrza starego pieca, służącego niegdyś do wypalania porcelany, który ma 22-metry wysokości i trzy kondygnacje. Z dużym zainteresowaniem słuchaliśmy jak powstaje porcelana oraz odkryliśmy tajniki różowej ceramiki odtworzonej wg. przedwojennej receptury Bronisława Kryńskiego. Pani przewodnik oprowadziła nas po galerii sztuki współczesnej, wystawie ikon i obrazów oraz figur porcelanowych.
Poznaliśmy ciężką pracę osób, które tworzą piękne przedmioty. Powstanie porcelanowych wyrobów wymaga poświęcenia dużej ilości czasu i cierpliwości w wykonaniu nawet najdrobniejszych detali.
Kolejnym punktem programu był Bałtów, gdzie zwiedzaliśmy Zwierzyniec Górny i Dolny.
Wsiedliśmy do żółtego amerykańskiego schoolbusu, przez którego szyby widzieliśmy zwierzęta biegające w warunkach zbliżonych do naturalnego środowiska. Pierwszy raz ujrzeliśmy strusie jaja. Oglądaliśmy głównie bydło, wielbłądy, lamy, alpaki, daniele, jelenie, antylopy oraz żubry. Od przewodnika dowiedzieliśmy się wiele ciekawostek o zwyczajach zwierząt. Mieszkańcy Dolnego Zwierzyńca to drobne ssaki i egzotyczne ptaki takie jak: kaczki, kury, gołębie, żurawie, bażanty a nawet „gadająca” papuga.
Na zakończenie naszej wyprawy wstąpiliśmy na posiłek do McDonalda.
Moim zdaniem, wycieczka była udana ponieważ wiele zwiedziliśmy i zyskaliśmy dużo informacji na temat produkcji porcelany oraz życia zwierząt.
2a w Filmotece Narodowej
21 września 2017 r. uczniowie klasy 2a uczestniczyli w pokazie animacji filmowej na temat przyjaźni w Instytucie Audiowizualnym Filmoteki Narodowej przy ul. Wałbrzyskiej 3/5. Dzieci obejrzały 4 filmy różniące się technikami animacyjnymi. Były to filmy pt. „Przyjaźń”, „Dziwne przygody Koziołka Matołka”, „W gronie przyjaciół Bolek i Lolek” oraz „Pamiętniki Florki”. Po pokazie rozmawialiśmy o jakości filmów, sposobie ich wykonania oraz przedstawionych w nich sytuacjach dotyczących zachowania bohaterów. Dowiedzieliśmy się, że przyjaźń opiera się na wzajemnej życzliwości, szczerości, zaufaniu, możliwości liczenia na kogoś w każdej sytuacji. I choć pogoda tego dnia spłatała nam figla, to w dobrych humorach wróciliśmy do szkoły.
Klasa 2a uczy się pływać
Archiwum Aktualności