• PROJEKTY I INNOWACJE

• ZAWISZAKI GRAJĄ W SZACHY

•

1. Adresaci: dzieci uczęszczające w roku szkolnym 2023/2024 do dwóch zerówek Szkoły Podstawowej nr 63 im. Zawiszy Czarnego w Warszawie.

2. Autorzy innowacji:

Koordynator – Dyrektor Joanna Wodzińska

Nauczyciel realizujący – Agnieszka Rogacin

3. Miejsce realizacji: Szkoła Podstawowa Nr 63 im. Zawiszy Czarnego w Warszawie przy ulicy Płockiej 30

4. Czas trwania: rok szkolny 2023/2024.

Celem projektu jest rozwój intelektualny dziecka poprzez:

· Rozwój zainteresowań - Dziecko dokładniej poznaje dyscyplinę, której istotą jest samodzielne, logiczne rozumowanie łączące poszczególne elementy wiedzy w jedną harmonijną całość. Rozwija wyobraźnię i ukryty talent.

· Aktywność twórczą - Dziecko samo kreuje wydarzenia na szachownicy i ponosi za nie odpowiedzialność. Staje się bardziej kreatywne i twórcze, wzbogaca doświadczenia. Specyfika gry w szachy wyklucza odtwórcze traktowanie tego zagadnienia. Próby bezmyślnego naśladownictwa skazane są na niepowodzenie.

· Rozwijanie pamięci i uwagi - Umiejętnością niezbędną podczas gry w szachy jest zdolność zreasumowania każdej pozycji w sposób dynamiczny, w kategoriach najważniejszych jej elementów. Gracze rozwijają wyobraźnię wzrokową i koncentrację.

· Myślenie logiczno - wyobrażeniowe - Gra szachowa rozwija myślenie przestrzenne oraz umożliwia sprawniejsze przyswajanie zagadnień matematycznych.

· Rozwój pozytywnych sfer osobowości - Szachy wykształcają poczucie obiektywizmu, uznawanie prawd innych ludzi, uczą tolerancji i prawidłowej reakcji na niepowodzenia.

· Konsekwencję i wytrwałość w działaniu - Dzieci mające styczność z szachami zupełnie inaczej podchodzą do porażek. Zazwyczaj ponownie starają się rozwiązać określony problem i czynią to aż do skutku, podczas gdy ich rówieśnicy rezygnują z wykonania zadania lub obniżają sobie skalę trudności.

· Aspekty wychowawcze - Można je rozpatrywać w kategoriach nagrody i kary. Nagrodą jest zwycięstwo osiągnięte dzięki sile własnego umysłu. Karą natomiast jest przegrana, wymierzona natychmiast i adekwatnie do czynu.

Ważnym elementem całego przedsięwzięcia będzie angażowanie i zachęcanie dzieci do nowych rozwiązań w zagospodarowaniu czasu wolnego, a także do samokontroli i oceny własnych osiągnięć.