Dnia 18.04.2018 r. w Szkole Podstawowej nr 221 z Oddziałami Integracyjnymi im. Barbary Bronisławy Czarnowskiej w Warszawie odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów i nagród Międzyszkolnego Dzielnicowego Konkursu Plastycznego pt. „W moim śnie”. Prac konkursowych nadesłanych do szkoły SP 221 było w sumie 72 z 7 wolskich szkół. Z tego wyłoniono najlepszą 15, a wśród nich znalazły się prace dwójki naszych uczennic: Alicji Sieczkowskiej z klasy IVa (III miejsce) oraz Julii Stępniewskiej z klasy IIIb (wyróżnienie). Prace zostały wykonane pod kierunkiem p. Patrycji Gumińskiej i p. Bernardety Bodzianowskiej. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy. Na koniec ze zwycięzcami uczniowie SP 221 przeprowadzili krótki wywiad nt. wrażeń z konkursu. Zwieńczeniem uroczystości było przedstawienie w wykonaniu uczniów świetlicy SP 221.
AKTUALNOŚCI
Dzielnicowy Konkurs Plastyczny „W moim śnie”
Dzielnicowy Turniej Szachowy dla Szkół Podstawowych
18 kwietnia 2018 r. w naszej szkole odbył się dzielnicowy turniej szachowy dla szkół podstawowych p.t. "Wolscy szachiści po kategorię". Patronat wydarzenia objął Urząd Dzielnicy Wola oraz Polski Związek Szachowy. Gospodarzem i organizatorem turnieju była Szkoła Podstawowa nr 63 im. Zawiszy Czarnego.
Podczas turnieju gościły znane osobistości z dziedziny szachów: Pan Adam Haraziński - główny sędzia turnieju, p. Anna Harazińska - koordynator projektu "Edukacja przez Szachy w Szkole" oraz Magdalena Harazińska - mistrz świata w szachach szybkich i błyskawicznych w kategorii dziewcząt do lat czternastu.Uroczystość otworzyła Pani Katarzyna Kupiec - Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 63 im. Zawiszy Czarnego.Uczniowie dzielnie uczestniczyli w rywalizacji szachowej. Wszyscy pamiętali o zasadach fair play. Dodatkowym atutem turnieju była możliwość zdobycia V i IV kategorii szachowej. W kategorii grupowej zwycięskie szkoły zajęły następujące miejsca:I miejsce: Szkoła Podstawowa nr 238 im. Christo BotewaII miejsce: Szkoła Podstawowa nr 63 im. Zawiszy CzarnegoIII miejsce: Szkoła Podstawowa nr 222 im. Jana Brzechwy.Oprócz emocji towarzyszących grze, wielką radością dla dzieci było spotkanie z Magdaleną Harazińską - mistrzem świata w szachach szybkich i błyskawicznych. Uczestnicy chętnie słuchali o pasji ważnego gościa oraz zainspirowani rozmową zadawali wiele pytań.Ten dzień z pewnością na długo pozostanie w pamięci uczestników i organizatorów.
Klasa 3c zwiedza kulisy Telewizji Polskiej
16 kwietnia klasa 3c uczestniczyła w wycieczce do gmachu Telewizji Polskiej, mieszczącym się przy ul.Woronicza. Wydarzenie zapewniło uczniom wiele emocji. Dzieci miały możliwość zwiedzania studio programu "Jaka to melodia" oraz "Pytanie na śniadanie". Dodatkowo, uczniowie zasiadając przy konsoli dźwiękowej w studiu sportowym mogli poczuć się jak prawdziwi konferansjerzy. Oprócz tego ciekawym momentem było zwiedzanie Muzeum Telewizji Polskiej i spotkanie z kukiełkami dawnych polskich dobranocek.
REKRUTACJA DO KLASY IV SPORTOWEJ
Wniosek pobierz tutaj
MUSICAL W J. ANGIELSKIM
Dnia 12.04.2018r. uczniowie klas siódmych i czwartych Szkoły Podstawowej nr 63
im. Zawiszy Czarnego wzięli udział
w I Warszawskim Konkursie "MUSICAL W J. ANGIELSKIM".Nasz piękny występ pt. "TERRI & THE TURKEY" został nagrodzony brązowym pucharem!
zdjęcia pod linkiem:
Dzielnicowy Turniej Szachowy
18 kwietnia w naszej szkole odbędzie się Dzielnicowy Turniej Szachowy. Specjalnym gościem zawodów będzie Magdalena Harazińska mistrzyni świata w szachach szybkich i błyskawicznych w grupie dziewcząt do 14 lat.
Show Profesora Albercika, czyli Wesołe Laboratorium
W kwietniu w ramach Naukowego Festiwalu Matematyczno – Przyrodniczego uczniowie klas I - VII mieli okazję się spotkać się z Prof. Albercikiem. Celem zajęć było rozbudzenie zainteresowania nauką, szczególnie chemią i fizyką poprzez aktywny udział uczniów w eksperymentach. Temat wiodący to woda. „Przecież my wszystko wiemy na temat tej substancji”- twierdzili niektórzy uczniowie. Czy na pewno? Dzięki osobie prowadzącej żadne dziecko nie nudziło się w czasie zajęć. Wszyscy wychodzili po spotkaniu z głową pełną wrażeń i emocji. Na twarzach uczniów dało się zauważyć zadowolenie z zabawy połączonej z nauką. Rzeczywiście po takich warsztatach można dojść do wniosku, że nauka może być pasją i wcale nie musi być nudna.
Dziękujemy za takie ciekawe spotkanie i mamy nadzieję na kolejne.
"Kochajmy pszczoły” - warsztaty edukacyjno – przyrodnicze.
W kwietniu w ramach Naukowego Festiwalu Matematyczno – Przyrodniczego uczniowie klas V – VII mieli okazję uczestniczyć w warsztatach edukacyjno – przyrodniczych „Kochajmy pszczoły”. Było to spotkanie, podczas którego młodzież mogła poznać królestwo pszczół poprzez działanie i doświadczenie. Jest to bardzo ważne, gdyż od roku 2006 populacja pszczół na całym świecie drastycznie maleje. Pszczoły giną. Najbardziej za to zjawisko odpowiada człowiek.
Zajęcia składały się z dwóch części. W pierwszej uczniowie dowiedzieli się o pszczołach i pracy pszczelarza dzięki prelekcji, filmom i prezentacji multimedialnej. Zapoznali się również z autentycznym wyposażeniem pasieki, np.: miodarka czy strój pszczelarza. W drugiej części odbyła się degustacja miodu i miodu z czekoladą. Trzeba przyznać, że ten deser był pyszny. Na koniec uczniowie samodzielnie wykonali świeczki z woskowego plastra.
Dziękujemy za bardzo ciekawe warsztaty. Pozostaną długo w naszej pamięci.
Nowe książki w bibliotece
Pani Wioletta Piasecka podczas wizyty w naszej szkole zostawiła na pamiątkę spotkania swoje książki ze specjalną dedykacją dla młodych czytelników. Klasa III a bardzo chciała poznać ich bohaterów. Znajdziecie tutaj: "Faustynkę", "Krówkę Modnisię", "Tańczące czarownice" i nie tylko. Sami sprawdźcie. Biblioteka zaprasza.
Turniej szachowy
Dnia 9.04.2018 roku nasza szkoła brała udział w Szachowej Warszawskiej Akademii Młodzieży 2017-2018. Silny zespół szkolnych szachistów po bardzo zaciętej i wyrównanej walce, po 7 trudnych rundach, ostatecznie zajął drugie miejsce przegrywając zaledwie o 0,5 punktu. Gratulujemy!!!
Klasa V b z wizytą w TVP
- 11 kwietnia uczniowie klasy V b mieli okazję odwiedzić TVP i dowiedzieć się, jak na przestrzeni lat zmieniała się polska telewizja. Zobaczyli reżyserkę wiadomości sportowych, studia nagrań programów "Jaka to melodia" oraz "Pytanie na śniadanie". W tym ostatnim miłą niespodzianką było spotkanie z Tomaszem Kamelem.
Spotkanie z pisarką Wiolettą Piasecką
Dnia 9 kwietnia w naszej szkole odbyło się spotkanie z pisarką i poetką dla dzieci - Panią Wiolettą Piasecką.
Spośród bogatego programu autorskiego Pani Wioletta m.in. prezentowała swoją najnowszą książkę: "Ignaś - opowieści patriotyczne", wydaną z okazji 100-letniej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
Na spotkaniu gościła Pani Dyrektor Katarzyna Kupiec, nauczyciele oraz uczniowie z kl. II i kl. III.
Spotkanie z pewnością na długo zapisze się w pamięci wszystkich uczestników. Autorka książek bardzo szybko ujęła serca młodych uczniów. Dzieci z wielkim entuzjazmem słuchały o literaturze Pani Wioletty Piaseckiej, brały udział w scenkach aktorskich do wybranych wierszy oraz próbowały swoich sił w konkursach. Nie zabrakło również czasu na zakup ulubionych książek z indywidualnie wpisywaną dedykacją oraz autografem.
Wspólny czas przyniósł wszystkim uczestnikom, a także samej autorce wiele radości.
„Śniadanie na językach u Zawiszy – czyli międzykulturowe spotkanie klas 4-7”.
27.03.2018 r. w naszej szkole odbyła się prezentacja projektów klasowych na temat: „Śniadanie na językach u Zawiszy – czyli międzykulturowe spotkanie klas 4-7”.
Uczniowie klas 4-7 przez miesiąc przygotowali projekt. Każda klasa miesiąc wcześniej wylosowała nazwę państwa (np. Anglia, Niemcy, Hiszpania, Włochy, Grecja, Austria itd.), z którym były związane następujące zadania: przygotowanie flagi, plakatu (fakty i ciekawostki na temat danego kraju), nauczenie się powitania i pożegnania w języku wylosowanego kraju, przygotowanie ciekawej prezentacji na 5-7 minut oraz samodzielne przygotowanie (w szkole) sałatki lub przekąski charakterystyczną dla danego państwa.
Najważniejsza była współpraca w klasie – podział zadań na grupy odpowiedzialne za dane zadanie, burza mózgów i szukanie pomysłów na prezentacje, np. stroje, muzyka itd.
Najpierw uczniowie w salach przygotowali smakołyki do degustacji – sałatki lub inne przekąski, a wybrani uczniowie - stanowiska do prezentacji. Następnie wszystkie klasy zgromadziły się w sali gimnastycznej i po kolei prezentowały swoje projekty, a na koniec była degustacja smakołyków z rożnych stron.
Uczniowie dowiedzieli się od siebie nawzajem wielu ciekawych rzeczy i mogli zaprezentować swoje pomysły na forum szkoły. Było bardzo kolorowo, dużo radości i była to na pewno świetna okazja aby uaktywnić naszych uczniów, rozbudzić zainteresowanie kulturą rożnych krajów oraz zachęcić do współpracy w klasie i do działań kreatywnych.
W naszej szkole promujemy zdrowe odżywianie
W marcu uczniowie klas starszych uczestniczyli w lekcji przeprowadzonej przez panią dietetyk Adriannę Szczepaniak z firmy „ Sebex”. Tematem zajęć były „ Zasady zdrowego odżywiania”. Można byłoby zastanawiać się, czy jeszcze czegoś nowego można dowiedzieć się na tej lekcji. Okazało się, że tak. Pani dietetyk w sposób bardzo interesujący omówiła te zasady. Ponadto podpowiedziała, co można zmienić w swoich jadłospisach i jakie potrawy wprowadzić, aby naprawdę zdrowo odżywiać się. Potrafiła stworzyć bardzo miłą atmosferę i nawiązać współpracę z uczniami.
Dziękujemy firmie „ Sebex” i pani Agnieszce za przeprowadzenie interesującego spotkania.
Teatr Nauczyciela
Dnia 21 marca 2018 w naszej szkole odbyło się przedstawienie pt. "Szewczyk Dratewka". Spektakl miał na celu uczcić kalendarzowy Pierwszy Dzień Wiosny, tak więc wyjątkowo w rolę aktorów wcieliły się nauczycielki z kl. O-III.
Na przedstawieniu gościła Pani Katarzyna Kupiec - Dyrektor Szkoły, pozostali nauczyciele, pracownicy szkoły oraz główni adresaci, czyli najmłodsi uczniowie. Publiczność z dużym entuzjazmem podziwiała występ. To był niezapomniany czas.
Warsztaty etnograficzne dla dzieci
W marcu uczniowie klas 1- 4 uczestniczyli w warsztatach etnograficznych. Tematem zajęć było przybliżenie zwyczajów, warunków życia i codziennych zajęć mieszkańców odległych regionów świata m. in. Japonii, Australii czy Islandii. Zajęcia miały charakter interdyscyplinarny. Zajęcia łączyły w sobie wiedzę z zakresu: rozmieszczenia kontynentów, położenia wybranych państw, charakterystyki świata roślin i zwierząt na różnych kontynentach, warunków życia ludzi w różnych zakątkach Ziemi, różnych zwyczajów i kultury mieszkańców Ziemi. Podczas warsztatów etnograficznych dzieci poznały położenie różnych regionów na mapie świata, zobaczyły zdjęcia przedstawiające mieszkańców tych obszarów podczas wykonywania różnych prac i czynności, zobaczyły również w tle krajobrazy – otoczenie przyrodnicze. Po krótkim wstępie obejmującym wyżej wymienione tematy dzieci przystąpiły do wykonywania charakterystycznych dla danego regionu zabawek, masek, ozdób itp. Każde dziecko wykonało podczas zajęć pracę, którą mogło zabrać do domu.
Dziękujemy Stowarzyszeniu Geografów Polskich i Przyjaciół Geografii za zorganizowanie takich ciekawych i pouczających zajęć.
Eliminacje do konkursu "Czytam, więc jestem"
Szczegółowe informacje w zakładce KONKURSY.
Afryka, Afryka - Projekt klasy 3a
W marcu klasa 3a zakończyła pracę nad projektem "Afryka". Pracy było dużo. Pierwsze spotkanie z tym niezwykłym kontynentem odbyło się w bibliotece przy Żytniej. Prezentacje, pokazy mody, próby gry na oryginalnych instrumentach były wspaniałą zabawą. Na lekcjach zdobywali wiadomości czytając książki przyrodnicze, lektury, oglądając albumy, filmy. Tworzyli projekty "afrykańskich" domów w programie Minecraft oraz programowali oazy. Powstały też pouczające i zabawne komiksy z afrykańskimi zwierzętami w roli głównej. Można było się dowiedzieć o czym rozmawia lew ze swoim śniadaniem... Z plasteliny lepili różne afrykańskie środowiska zycia - pustynię, sawannę i dżunglę. Szczególnie spodobały im się lektury "Afryka Kazika" i "Kto z Was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?". Z tymi bohaterami było im bardzo wesoło. Nie zabrakło piosenek tematycznych. Sporo zabawy było przy zabawach matematycznych - mierzeniu i porównywaniu wag i obwodów. Drużynowe tematyczne origami na czas okazało się wyzwaniem. Jednak wszystkie grupy odniosły sukces. Ostatniego dnia były prezentacje, tworzonych przez kilka tygodni, lapbooków. Krzyżówki, układanki, ciekawostki, zdjęcia, składanki, ruchome niespodzianki, skrytki, zagadki to tylko kilka niespodzianek jakie kryły te małe dzieła sztuki. To była wspaniała przygoda.
Archiwum Aktualności