Wolskie Pikniki Rodzinne
Zarząd i Rada Dzielnicy Wola m.st. Warszawy zapraszają do udziału w Wolskich Piknikach Rodzinnych organizowanych przez szkoły i placówki oświatowe z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Impreza plenerowa odbędzie się 16 czerwca 2018 r. godz. 10.00 – 14.00
w 6 rejonach Dzielnicy Wola:
Powązki i Młynów – Szkoła Podstawowa nr 386, ul. Grenady 16,
Mirów – Szkoła Podstawowa nr 387, ul. M. Kasprzaka 1/3,
Muranów – Szkoła Podstawowa nr 389, ul. Smocza 19,
Koło – Szkoła Podstawowa Integracyjna nr 317, Deotymy 37,
Ulrychów – Szkoła Podstawowa nr 236, ul. Elekcyjna 21/23,
Czyste i Odolany –Szkoła Podstawowa nr 139, ul. Syreny 5/7.
W programie wspólnym dla wszystkich lokalizacji: inscenizacje i rekonstrukcje historyczne, występy artystyczne, konkursy z nagrodami, zawody sportowe, aktywności plastyczne, dmuchańce dla najmłodszych
Wydarzeniem ściśle powiązanym ze 100–leciem odzyskania przez Polskę niepodległości będzie „Wolski polonez” tańczony w samo południe przez wszystkich uczestników pikników oraz zaproszonych gości jednocześnie w 6 rejonach Dzielnicy Wola.
Ponadto na terenie każdej ze szkół przygotowano specjalne atrakcje:
- w Szkole Podstawowej nr 386 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, ul. Grenady 16 – zabawy dla najmłodszych, rodzinne konkursy plastyczne: „Polska – to co w niej lubię”, „Stroje ludowe”, wyplatanie wianków, konkursy wiedzy – o Marszałku Józefie Piłsudskim, o Polsce, pamiątkowe zdjęcia z pikniku, nauka tańca i zabawy sprawnościowe, śpiewanie pieśni patriotycznych z udziałem kombatantów i publiczności, plenerowa gra w szachy;
- w Szkole Podstawowej nr 387 im. Szarych Szeregów, ul. M. Kasprzaka 1/3 – piknik historyczno - edukacyjny "Polskie Drogi do Niepodległości", wystawa sprzętu i uzbrojenia wojsk polskich 1918 – 1920, obóz wojskowy 1920 (namioty wraz z osprzętem), punkt strzelecki i poborowy, wóz z linią łączności - zaprzęg konny kuc Kubuś, pokaz samochodu pancernego "Chwat", musztra prowadzona przez uczniów klas mundurowych CXXV Liceum Ogólnokształcącego im. Waldemara Milewicza, szycie kotylionów;
- w Szkole Podstawowej nr 389 im. Stefana Starzyńskiego, ul. Smocza 19, prezentacje sprzętu wojskowego, zabawy z harcerzami i żołnierzami - żandarmerią wojskową, pierwsza pomoc przedmedyczna, pomiar ciśnienia, poczęstunek zdrową żywnością, plener malarski, konkurs muzyczny „ Melodie polskich filmów i seriali telewizyjnych”, zawody sportowe – piłka siatkowa, nożna, koszykówka, gry i zabawy w ringo, występy artystyczne zespołów i solistów oraz „mikrofon dla wszystkich”;
- w Szkole Podstawowej Integracyjnej nr 317 im. Edmunda Bojanowskiego, ul. Deotymy 37 – trzy namioty historyczne: średniowieczny - spotkanie z rycerzami średniowiecznymi, mierzenie zbroi, XIX–wieczny „Ołowiany żołnierzyk” - pokaz walki na bezpieczne szable, musztra, sporządzanie pieczęci na dokumentach, barykada niepodległościowa 1918 r. - pokaz umundurowania i uzbrojenia z okresu I wojny światowej, wykonywanie kokard niepodległościowych i bandażowanie rannych, karaoke patriotyczne dla rodzin z dziećmi, występy chórzystów i solistów, konkursy i quizy rodzinne, wykonywanie latawców, przypinek, wiatraczków, kotylionów w barwach narodowych;
- w Szkole Podstawowej nr 236 z Oddziałami Integracyjnymi im. Ireny Sendlerowej, ul. Elekcyjna 21/23 - program artystyczny: pokazy talentów i występy laureatów konkursów recytatorskich, spektakl „Szuflada”, gry i zabawy sportowe: unihokej, tor przeszkód, piłka nożna, przeciąganie liny, wesołe zawody dla najmłodszych: rebusy i kolorowanki o tematyce patriotycznej, wędkowanie, chusta animacyjna, konkurs wiedzy o Woli, kącik czytelniczy, porady psychologiczne, dietetyczne, kawiarenka: ciasta, napoje, lody, loteria fantowa;
- w Szkole Podstawowej nr 139 im. Ludwiki Wawrzyńskiej, ul. Syreny 5/7 - stanowiska plastyczne – malowanie na stretchu (tworzenie muralu), na sztalugach, tworzenie ozdób i pamiątek o tematyce narodowej, stanowiska z eksperymentami - pokazy doświadczeń chemicznych, występy muzyczne: piosenka biesiadna – wspólne śpiewanie pokazy taneczne, wystawa fotograficzna „Zabytki Woli oczami dzieci” pokaz multimedialny „Twórcy niepodległości”, gry planszowe, konkursy i quizy poświęcone wiedzy o Polsce, swojski poczęstunek (kanapki ze smalcem i ogórkiem), zawody i pokazy sportowe, stanowisko służby zdrowia oraz promujące warzywa i owoce w szkole.
Dzień Rodziny w zerówce
29 maja 2018 roku dzieci z oddziału przedszkolnego 0A oraz 0B przygotowały rewelacyjne przedstawienie pod tytułem „Skarb” z okazji Dnia Rodziny. Dzieci wcieliły się wspaniale w swoje role oraz śpiewały piosenki w języku polskim i angielskim dla Kochanych Mam oraz Tatusiów. Zaproszeni rodzice nagrodzili swoje pociechy gromkimi owacjami. To cudowne przedstawienie przygotowały wychowawczynie: Agata Szołucha i Aleksandra Piasek oraz nauczycielka języka angielskiego – Anna Rogalska. Na koniec każdy uczeń wręczył prezent swoim rodzicom. Dekoracją do występów dzieci były wspaniałe portrety rodziców, które uczniowie rysowali w trakcie zajęć świetlicowych. Rodzice mogli odnaleźć siebie na rysunkach.
Realizacja bonu 6-latka
Bon który otrzymała nasza szkoła dla zerówek został w pełni przez nas wykorzystany. Dzięki niemu nasze dzieci w tym roku miały dwa wyjścia do kina: „Magiczne święta Kacpra i Emmy’’ oraz „Kaczki z gęsiej paczki”. Uczniowie mieli również możliwość zwiedzenia projektorni, kinowej kawiarni i baru. Ponadto obejrzeli w teatrze Lalka spektakl pt:„Kopciuszek”. Bon 6-latka to nie tylko wyjścia do kina czy teatru ale również:
- Zajęcia z języka angielskiego – bardzo potrzebne i przydatne, gdyż jego znajomość jest niezwykle ważna;
- Zajęcia z korektywy – zapobiegać wadom postawy;
- Szachy – warsztaty kreatywnego myślenia,
- Informatyka dla smyka – dzieci uczą się jak bezpiecznie korzystać z komputera.
Nie możemy zapomnieć również o otrzymanych materiałach plastycznych oraz papierniczych, które były bardzo przydatne uczniom przez cały rok.
Bon 6-latka pomógł w rozwoju zainteresowań, zdobywaniu nowych wiadomości i umiejętności.
Zawiszaki do boju!
Zostały tylko 3 dni sportowej zabawy:
Po piętnastu „wdrapaliśmy się”
na 9. miejsce w Warszawie,
ale wciąż może być lepiej.Ranking klas:
I miejsce – klasa V b (88,2 % frekwencji)
II miejsce – klasa I a (85,0 % frekwencji)
III miejsce – klasa V c (81,8 % frekwencji)
IV miejsce – klasa II a (81,0 % frekwencji)
V miejsce – klasa III e (71,6 % frekwencji)
Jedziemy dalej. Powodzenia.
Świat trzmieli
23 maja dzieci z grupy 0a gościły panią Gabrielę Wijas. Pani Gabriela opowiedziała nam o cyklu życiowym trzmiela oraz jaką rolę odgrywa w naturze.
Degustowaliśmy jadalne kasztany w syropie klonowym i oglądaliśmy żywe trzmiele w szklanym ulu. Na koniec otrzymaliśmy certyfikat przyjaciela Matki Natury oraz drobny upominek (zdrowy batonik).
IV Naukowy Festiwal Matematyczno – Przyrodniczy
Od trzech miesięcy po raz kolejny w naszej szkole realizowaliśmy projekt edukacyjny – Naukowy Festiwal Matematyczno-Przyrodniczy pod hasłem „Nasi uczniowie mają pasje”. Uczestniczyli w nim uczniowie klas IV – VII. W niektóre działania włączyliśmy także dzieci z klas I – III.
Celem projektu było przede wszystkim zainteresowanie uczniów nauką, mobilizowanie ich do poznawania świata poprzez działania, ale także integracja społeczności szkolnej.
W tym okresie Zawiszacy podejmowali szereg działań, np.: udział (z sukcesami) w wielu konkursach szkolnych i pozaszkolnych, organizacja „Dnia Festiwalowego”, dbanie o tablicę informacyjną. Uczestniczyli także w warsztatach w Ośrodku Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów, „Wolskiej Kuźni Talentów” oraz w zajęciach „Kochajmy pszczoły”.
Odbyło się szereg ciekawych spotkań, np. m.in. z dietetykiem i panem Zasławem Adamaszkiem. Ciekawą formą była organizacja „Dnia Festiwalowego”. Uczniowie pod okiem nauczycieli przedmiotów przyrodniczych przygotowali stoiska, na których zaprezentowano szereg eksperymentów i prac, np.: doświadczenia, obwody elektryczne, czy zdjęcia z ciekawych miejsc w Warszawie, które młodzież odwiedziła w związku ze stuleciem odzyskania Niepodległości. O swoich pracach młodzież opowiadała z pasją.
W festiwalu wziął udział Prof. Albercik, który przekonywał nas, że naukę można łączyć z zabawą. Zaproszenie przyjęła również pani Klaudia Biskupska – Gurgoń - nauczycielka fizyki w jednym z warszawskich liceów. Nasz gość podzielił się swoją wiedzą oraz ciekawymi eksperymentami z zakresu prądu elektrycznego i światła. Uczniowie opuszczający pracownię byli pod ogromnym wrażeniem. Takie spotkania są bardzo ważne, wzbogacają naszą wiedzę oraz dają impuls do kolejnych działań.
Przez cały rok realizowaliśmy dwa projekty prozdrowotne – „Trzymaj formę” i „Bieg po zdrowie”.
Projekt podsumowaliśmy w czasie majowego spotkania, podczas którego nagrodziliśmy uczniów, którzy wyróżnili się w konkursach, oraz przedstawiliśmy montaż słowno-muzyczny pt.: „Gdzie woda tam życie ”.
Dziękujemy naszym gościom, że przyjęli zaproszenie, a także naszym nauczycielom, którzy zarażają uczniów swoją pasją i zaangażowaniem. Mamy nadzieję, że w następnym roku będziemy kontynuować już V Naukowy Festiwal Matematyczno-Przyrodniczy.
Konkursy chemiczne
Uczniowie klas siódmych w bieżącym roku szkolnym chętnie uczestniczyli w konkursach chemicznych odnosząc w nich sukcesy.
W ogólnopolskim konkursie Alchemik wzięło udział 10 uczniów. Laureatem 2 miejsca został Patryk Skrop - uczeń klasy VII C. Wynik bardzo dobry uzyskała Aleksandra Tomaszewska z VII B, a pięcioro uczniów otrzymało wyróżnienie.
Do konkursu Galileo z chemii przystąpiło 7 uczniów. Laureatem 3 miejsca został Patryk Skrop a wyróżnienie otrzymał Robert Mozdyniewicz z klasy VII A.
W maju odbył się jeszcze jeden konkurs- Albus, mamy nadzieję, że i w nim nasi uczniowie odniosą sukcesy.
Rowerowy maj - Wyniki po 11 dniach
Wyniki po 11 dniach sportowej zabawy:
Niestety, spadliśmy na 11. miejsce w Warszawie, ale wciąż może być lepiej.
Ranking klas:
I miejsce – klasa V b (89,7 % frekwencji)
II miejsce – klasa I a (85,2 % frekwencji)
III miejsce – klasa II a (82,3 % frekwencji)
IV miejsce – klasa V c (80,6 % frekwencji)
V miejsce – klasa III e (69,6 % frekwencji)
Jedziemy dalej. Powodzenia.
Nasi uczniowie odnoszą sukcesy!!!
Międzyszkolny Konkurs Interdyscyplinarny pt. „Dookoła świata – różnorodność zwierząt na Ziemi ” zawierał treści przyrodnicze, matematyczne i z języka angielskiego. Nasi uczniowie tradycyjnie w tym konkursie odnoszą sukcesy. Zespołowo – Zosia Rosińska z kl. 6b, Oliwia Piotrowska z kl. 7 c i Patryk Skop z 7c zajęli III miejsce, a Patryk indywidualnie też to samo miejsce.
Spotkanie autorskie
Nasza szkoła znów była gospodarzem ciekawego spotkania z pisarką. 21 maja gościliśmy panią Agnieszkę Suchowierską autorkę nagrodzonej i zbierającej wspaniałe recenzje książki pt. „Mat i świat”. Ta pięknie wydana książka opowiada o perypetiach pluszowego misia Mata, który dziwnym zrządzeniem losu trafia w ręce różnych dzieci w różnych krajach. Ponad 100 uczniów z klas pierwszych i trzecich naszej szkoły z zaciekawieniem słuchało jak pani Agnieszka opowiadała o tym jak powstaje książka. Bardzo ciekawie mówiła również o różnicach między polskimi szkołami i tymi w innych krajach. A różnice często są bardzo wyraźne. Wspaniałe są szkoły w Finlandii, Szwecji, w których dzieci mają nieograniczony dostęp do sprzętu elektronicznego i bardzo drogich pomocy dydaktycznych. Zazwyczaj nie wystawia się tam ocen a uczniowie pracują w małych zespołach, dzięki czemu mogą łatwiej przyswajać wiedzę. W kontraście do tych szkół pisarka opowiadała o wielu innych szkołach m.in. o szkole w Birmie, jednym z biedniejszych krajów Azji. Tam klasy są bardzo liczne. Biednie ubrani uczniowie siedzą przy odrapanych, starych ławkach. Mają tylko zeszyty i coś do pisania. Ściany klasy są brudne, dawno niemalowane. Wiele dzieci w ogóle nie chodzi do szkoły. Muszą pracować, aby ich rodzinom było lżej i nie mają czasu na naukę. Przez to nie mają szans, by w przyszłości wyrwać się z kręgu biedy. Zaskakujące było to jak wiele dzieci na świecie musi się natrudzić aby dojść do szkoły. Często muszą pokonać pieszo górzyste tereny, niebezpieczne przełęcze idąc wiele godzin, a czasami i dni. Po spotkaniu z panią Agnieszką Suchowierską dzieci z naszej szkoły bardziej doceniły to co mają, że mogą się uczyć w budynku a nie jak w innych krajach pod drzewami czy po prostu na chodniku, że ich klasy są kolorowe, że maja piękne plecaki, książki, zeszyty przybory szkolne. O różnych warunkach, w jakich żyją dzieci na świecie opowiada również książka „Mat i świat”. Podczas spotkania z pisarką chętni mogli zakupić egzemplarz pouczającej książki. A całe spotkanie było tak interesujące, że wszystkim się wydawało, iż minęło bardzo szybko.
Super, super, super zabawa
Przepis na dobrą zabawę może wyglądać w sposób następujący: oczekiwani goście, miła atmosfera, zaskakujące atrakcje, dobre jedzenie. Tak właśnie bawiliśmy się podczas 11 Rodzinnego Festynu Sportowo-Rekreacyjnego, który zorganizowała nasza szkoła 19 maja tego roku. Należy dodać, że to właśnie my rozpoczęliśmy na Woli tradycję organizowania rodzinnych festynów.
„Super, super, super zabawa” – to najlepsza recenzja, jaką mogliśmy otrzymać od naszych gości. Słowa te wypowiedziała Wiktoria z III klasy podczas pokazu judo na boisku szkolnym.
Na festynie bawiło kilkaset osób – uczniów, rodziców i przyjaciół naszej szkoły, których mamy naprawdę wielu wśród okolicznych mieszkańców. Festyn spełnił swoje zadanie w stu procentach. Spotkaliśmy się w gronie osób, które angażują się w życie naszej szkoły. Mieliśmy również zaszczyt gościć takie znakomitości, jak Michał Szczerba, poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Grażyna Orzechowska – Mikulska, zastępca Burmistrza dzielnicy Wola, Andrzej Janiszek, Prezesa Zarządu Oddziału ZNP Warszawa Wola- Bemowo i Kamil Giemza, radny Dzielnicy Wola. Rodzice, których gościliśmy naprawdę wielu, przygotowali mnóstwo atrakcji kulinarnych. Można było spróbować rewelacyjnych wypieków, ale też chleba ze smalcem, sushi, potraw na gorąco. Wyjątkowym zainteresowaniem cieszyło się stoisko siostry Małgorzaty, która częstowała pysznymi drożdżówkami. Między stoiskami kursowała prawdziwa warszawska riksza, która głośnym trąbieniem ogłaszała swoje przybycie.
Nie mogło zabraknąć atrakcji manualnych. Do stoiska Małej Miss ustawiła się długa kolejka, ponieważ panie nauczycielki zaplatały piękne warkoczyki i malowały paznokcie. Praktycznie każde dziecko otrzymało nagrodę podczas festynu, a nagród przygotowaliśmy ponad 400. Warunki były następujące: przejście czterech stanowisk z przeszkodami, bieg z jajkiem, rzut do kosza, strzał do bramki unihokeja.
Podczas festynu mieliśmy do czynienia także ze sportem przez duże S. Odbył się turniej piłkarski, w którym zagrali również tatusiowie. Drużyna dziewcząt i chłopców rozegrała ze sobą mecz w koszykówkę, który zakończył się po twardej walce remisem.
Festyn zasilił także w pewnej mierze budżet szkoły. Nasze dzieci przygotowały na lekcjach wiele wspaniałych przedmiotów: breloczki z nazwiskami, mydełka, szklane kule, rysunki, świece, etc. Pieniądze ze sprzedaży zostaną przeznaczone na potrzeby naszej szkolnej zbiorowości.
Atrakcji było tak wiele, że z trudnością możemy je wszystkie wymienić. Jednak o kilku należy wspomnieć. Odbył się turniej szachowy, rozgrywany na 8 planszach. Każdy uczestnik turnieju, wygrywający swoja partię, odchodził od szachownicy z nagrodą. W pracowni chemicznej odbyły się niezwykle zajmujące pokazy chemiczne, które śledziło z zapartym tchem kilkudziesięciu uczniów. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się pasta do zębów dla słonia oraz magiczny płyn zmieniający kolory. Dzieci mogły stworzyć również własną książkę i tutaj pojawiło się kilkudziesięciu przyszłych pisarzy i poetów.
Pogoda również okazała się dla nas łaskawa. Świeciło słońce, wiał lekki wietrzyk, a temperatura sprzyjała aktywności ruchowej. 11 Rodzinny Festyn Sportowo-Rekreacyjny uznajemy za bardzo udany. Dziękujemy serdecznie wszystkim osobom, które zaangażowały się w przygotowanie festynu. Mamy coraz więcej przyjaciół i to właśnie dla nich nasza szkoła z wielką przyjemnością zorganizowała tę zabawę. Mamy nadzieję, że wszyscy w jeszcze lepszych humorach spotkamy się za rok.
Dziękujemy
Ciekawe spotkanie!!!
15.05.2018r. odbyło się spotkanie klas III – VII z panem Zasławem Adamaszkiem. Jak zwykle nasi uczniowie z wielką niecierpliwością czekali na naszego gościa. Zawsze w czasie spotkań prezentował nam ciekawe eksperymenty. Tak było i tym razem. Doświadczenia z żelazkiem i waflem ryżowym, styropian rozpuszczany w acetonie, czy badanie ciężkości za pomocą kłódki i klucza wzbudziły w dzieciach bardzo dużo emocji. Te spotkania pozostaną bardzo długo w naszej pamięci. Mamy nadzieję, że będą one kontynuowane.
Raport z akcji „Lekki tornister” przeprowadzonej w Szkole Podstawowej nr 63
W związku z akcją „Lekki tornister” w kwietniu i w maju w klasach 1-3 odbyło się ważenie plecaków i tornistrów uczniów.
Zważono plecaki z całą zawartością przyniesioną przez dzieci na pierwszych lekcjach w każdej klasie. Oprócz potrzebnych danego dnia podręczników, ćwiczeń, zeszytów, piórników i śniadaniówek wraz z napojami, w plecakach młodszych uczniów często były zbyteczne przedmioty. Najczęściej dodatkowe podręczniki spakowane niezgodnie z planem lekcji, zabawki, klocki Lego w plastikowych opakowaniach, więcej niż jeden piórnik, dodatkowe butelki lub bidony z piciem, książki z biblioteki szkolnej, albumy z naklejkami, stroje do zajęć wychowania fizycznego, bluzy, czapki.
Często konstrukcja plecaka sama w sobie była bardzo ciężka. Ten problem dotyczył plecaków ze stelażami i kółkami.
Tabela: Szczegółowe dane
Klasa
Liczba dzieci w klasie w dniu ważenia plecaków
Liczba dzieci ze zbyt ciężkim plecakiem
Liczba dzieci z wagą plecaka w normie
Liczba dzieci
z nieznacznie przekroczoną wagą plecaka1a
22
9
9
4
1b
22
9
6
7
2a
19
9
5
5
3a
17
15
0
2
3b
21
11
10
0
3c
19
9
8
2
3d
23
16
2
5
3e
23
13
7
3
Razem
166
91
47
28
Ogółem próbie poddanych było 166 uczniów.
U 91 uczniów (55%) plecak był zdecydowanie za ciężki w stosunku do wagi ciała dzieci. Najcięższy plecak ważył 6,9 kg. Uczniów z plecakiem od 5 kg do 6,9 kg było 9 ( w każdej klasie jedna osoba).
Zgodnie z obowiązującymi normami spakowanych było 47 uczniów, co stanowi 29 %. Najlżejsze plecaki ważyły 1 kg.
U pozostałych uczniów – 28 osób (16%) waga plecaka była większa w stosunku do masy ciała od 1% do 3%.
Na obciążenie kręgosłupa często ma także wpływ waga dziecka. Niektóre dzieci mają zdecydowanie większą masę ciała niż ich rówieśnicy i choć waga plecaków, często u tych dzieci była zgodna z normą, to obciążenie ich organizmu jest zdecydowanie większe.
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie